Informoval o tom server Zprávy.rozhlas.cz.

„Peněz je méně, a my proto chceme dotace rozdělovat cíleně tak, aby sloužily skutečně tam, kde jsou nejvíce potřeba a kde je lidé využívají,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Poskytovatelé sociálních služeb by údajně mohli propustit až dva tisíce lidí. Hrozí také omezením ambulantní a terénní péče pro postižené lidi.

„Určitě dojde k redukci zaměstnanců,“ povzdechla si ředitelka pardubického Tyflocentra Dana Stoklasová a vysvětlila, že jediným řešením je omezení některých poskytovaných služeb. Jako příklad uvedla sociálně aktivizační službu, na kterou Tyflocentrum dostává o 100 tisíc méně.

„Což je u nás opravdu tři čtvrtě úvazku na jednoho zaměstnance. A protože jiné náklady, jako jsou nájmy, telefony, nemůžeme zredukovat, můžeme redukovat pouze v personální oblasti,“ řekla Stoklasová.

Díky sociálně aktivizační službě se lidé s poruchami zraku vraceli zpátky k některým koníčkům a učili se nové dovednosti. „Netvrdím, že služba zanikne. K nějakým omezením ale budeme asi muset přistoupit,“ uvedla Stoklasová.

Ve stejné situaci jsou prakticky všichni poskytovatelé sociálních služeb.

Co si myslíte o omezování sociálních služeb?

Řekněte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.