Koruna totiž jen během včerejšího obchodování zpevnila svůj kurz vůči euru na nejsilnější úroveň od listopadu 2008. Dosáhla kurzu 24,07 koruny za euro a ekonomičtí experti nevylučují, že by mohla ve velmi krátkém čase prolomit i magickou hranici 24 korun. Starosti tak přidělává, podle mínění expertů kromě centrálních bankéřů, i exportérům, kterým se díky pevnější české měně nepodaří inkasovat za své služby a zboží tolik korun.

I když investoři díky nákupům středoevropských měn dávají najevo, že se rizika nebojí a tak kromě české koruny posiluje i polský zlotý nebo maďarský forint, analytici upozorňují, že posilování české měny může pokračovat i nadále. Do hry se tak dostává i úvaha o změně základních úrokových sazeb v zemi. Česká koruna roste již od konce loňského roku a ekonomové soudí, že rozhodnutí o tom, zda se základní úroková sazba změní, ovlivní kurz koruny.

Ironickým paradoxem je, že za nynějším posilováním domácí měny stojí nejen výše popsaný přístup investorů, ale i příznivá makroekonomická data, ale především rostoucí objednávky v průmyslu vyvolané silnou poptávkou ze zahraničí.

-pda-