Sociální dialog

Změna termínu výplaty mzdy

Poradna
Sdílet článek:

Změna termínu výplaty mzdy

Zaměstnavatel mi pravidelně vyplácí mzdu až na konci měsíce, v pracovní smlouvě není uveden termín výplaty. Je nějaká možnost změny výplatního termínu?

Odpověď:

Zaměstnavatel, který vyplácí mzdu poslední den kalendářního měsíce následujícího po měsíci, za který mzda náleží, nepostupuje v rozporu s platnou právní úpravou.

Zaměstnavatel je totiž povinen stanovit výplatní termín v období od vykonání práce do konce kalendářního měsíce, následujícího po měsíci, ve kterém zaměstnanci vzniklo právo na mzdu.

Shora uvedené vyplývá z § 141 odst. 1 a odst. 3 zákoníku práce, kde se stanoví.

§ 141
(1) Mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku.
(3) Pravidelný termín výplaty mzdy nebo platu musí být sjednán, stanoven nebo určen v rámci období uvedeného v odstavci 1."

S ohledem na shora uvedené je možné se o změně výplatního termínu v rámci zákonem stanoveného období dohodnout, ale zaměstnavatele nelze jednostranně donutit, aby výplatní termín změnil.

poradna@socialnidialog.cz

Zpět na seznam zodpovězených dotazů

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE

Kategorie

Další články

Poradna

Nevíte si rady s nějakým
pracovně-právním
problémem?