Diskutuje se také o tom, zda je možné z navrhovaných tří pilířů kdykoli vystoupit, či proč je nutné držet povinné odvody do některého z pilířů nového penzijního systému.  A to jsou nejkritičtější oblasti, o kterých se vedou spory. Vlně kritiky totiž neušlo, že jedním z nejkritizovanějších důvodů, proč je nový penzijní systém odmítán, je „dobrovolně-povinný“ princip některých částí penzijní reformy. Problematické jsou také výtky vůči větší politické podpoře. Faktem je, že stávající politická opozice v parlamentu vyzvala finanční instituce, aby se do navrhovaného modelu důchodové reformy nepouštěly, protože poté, co přijde k moci, je připravena parametry systému naprosto změnit. Ekonomové proto dodávají, že takový princip ničemu neprospěje a změnám v penzijním systému nenahrává.

Menší výtky pak směřují k detailům reformy – například k tomu, že investiční znalosti Čechů nejsou příliš velké a tudíž bude velmi problematické pro lidi vybírat ze čtyř druhů navrhovaných penzijních fondů.

Informace k sociálním reformám, včetně důchodové, naleznete na: http://duchodovareforma.mpsv.cz

-pda-

Ve třetím díle rozšířeného zpravodajství přineseme informace o tom, pro koho může být důchodová reforma výhodná, jak bude či nebude zajištěna návratnost vložených peněz do penzijních fondů a další praktické otázky.