Tři pilíře nového penzijního systému nemají v tuzemsku jasnou budoucnost
Důchodová reforma je největší změnou v systému vyplácení sociálních dávek v novodobé historii země. Na konci roku 2011 byly schváleny zákony, které od roku 2013 výrazně mění současný systém důchodového zabezpečení obyvatel České republiky. Mezi hlavní dopady zákona, který upravuje podobu důchodové reformy, patří především zavedení nového druhu spoření na důchod (tedy takzvaný 2. důchodový pilíř s názvem „Důchodové spoření“) a změna současného penzijního připojištění (tzv. 3. důchodový pilíř s názvem „Doplňkové penzijní spoření“). Od roku 2013 tak bude v České republice zaveden tří pilířový systém důchodového spoření. Schválená podoba penzijních změn má ovšem kvůli nedohodě mezi hlavními politickými stranami doslova namále, neboť současná levicová opozice v parlamentu nejen že vyzvala finanční instituce k tomu, aby účast v novém penzijním systému bojkotovaly, ale hrozí i tím, že parlamentem schválené změny zcela zastaví, nebo výrazně upraví.
Nový penzijní systém má tedy stát na třech pilířích. První pilíř spoléhá na průběžné financování, tak jako dosud, čerpané z důchodového pojištění. Vstup do něj je povinný a nelze z něj vystoupit. Je nastaven zatím tak, že získá 28 % z hrubé mzdy, pokud člověk nevstoupí do 2. pilíře nebo 25 % z hrubé mzdy, pokud člověk vstoupí do zmiňovaného druhého pilíře. Ten je koncipován tak, že získá peníze z odvodů ve výši 3 % hrubé mzdy, které zaměstnanec odvede automaticky do tohoto pilíře, nebo 2 % z hrubé mzdy, navazujíce na první pilíř, pokud se tedy zaměstnanec rozhodne do pilíře vstoupit. Vstup do druhého pilíře je dobrovolný, ale vystoupit z něj nelze. Třetí pilíř pak stojí na dobrovolném vstupu lidí a čerpá peníze z libovolných příspěvků účastníků systému. Počítá také, zatím s neurčenou výší státního příspěvku a příspěvku zaměstnavatelů.
-pda-
V dalším díle přineseme informaci o tom, před jakými slabinami penzijního systému, který má nově v ČR působit, varuje opozice, ekonomové a experti na penzijní systémy.
Co si myslíte o důchodové reformě?
Řekněte svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.