Předdůchody nejsou v ČR kvůli úsporám, jsou tu kvůli lidem

Předdůchody jsou ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) koncipované jako nový způsob čerpání peněz v období před dosažením důchodového věku. Nepůjde o žádnou státní dávku, ale o formu výplaty peněz ze soukromého penzijního spoření, které si klient zakládá dobrovolně. Podle MPSV to souvisí s tím, že s postupným prodlužováním věku odchodu do důchodu bude pravděpodobně v budoucnu přibývat lidí, kteří by rádi odešli do důchodu dříve. Přiznává, že v období pár let před důchodovým věkem pro ně totiž může být obtížné udržet si či získat novou práci. A pokud se lidé budou v budoucnu spoléhat při výplatě důchodů jen na stát, může je potkat výrazné doživotní krácení penze při předčasném odchodu do důchodu.

Vláda České republiky k systému předdůchodů uvedla, že jednou z jejích priorit je zabezpečení na stáří. Od předdůchodů si také slibuje, že bude motivovat zaměstnavatele, aby svým zaměstnancům přispívali více na doplňkové penzijní spoření. I kvůli tomu se zvýšily horní limit částky, kterou si mohou zaměstnavatelé ročně odečíst z daňového základu, a to na třicet tisíc korun.

MPSV přitom sestavilo návod, resp. odpovědi na nejdůležitější otázky, které se s předdůchody spojují. Například vysvětluje, že předdůchod není to samé co předčasný důchod a na konkrétních parametrech ukazuje rozdíly. Více si o důvodech, příčinách a fungování systému předdůchodů můžete přečíst na internetových stránkách MPSV – www.mpsv.cz/cs/13226.

Klíčovým důvodem zavedení předdůchodů tak podle záměrů MPSV není úspora, ale možnost odejít do penze, kvůli zvyšujícímu se věku do důchodu, o něco dříve. Lidem, kteří se rozhodnou odejít do důchodu dřív s využitím předdůchodu, bude podle českého systému zdravotní pojištění platit stát. A nebudou mít také snížený starobní důchod. A MPSV, i když přesně nevyčíslilo konkrétní dopady na státní rozpočet, uvedlo, že schválený systém předdůchodů je lepší, než kdyby lidé s minimální šancí uplatnit se na trhu práce pobírali sociální dávky, anebo byli nuceni odcházet do předčasného důchodu a stát za ně stejně musel platit zdravotní pojištění.

-pda-

Uvažujete o zvýšení či změně svých investic na staří? A o jakých změnách?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.