Předdůchod nesníží částku samotného důchodu

Dobrou zprávou je, že se do českého systému předdůchodů po jednáních v tripartitě, tedy instituci, která reflektuje názory vlády, zaměstnavatelů, ale i zástupců zaměstnanců, tedy odborů, podařilo prosadit to, že se bude týkat všech profesí bez rozdílu. Původní návrhy totiž počítaly s tím, že by se předdůchody měly vztahovat jen k těm profesím, jejichž zaměstnanci musejí odcházet do důchodu kvůli těžké, namáhavé a rizikové práci mnohem dříve, než jiné profese. Předdůchody se tak týkají všech profesí, pokud ovšem budou splněny určité podmínky. Systém bude fungovat od ledna 2013. Jak uvedla Česká televize ve své analýze, hlavním důvodem, proč budou předdůchody pro všechny druhy povolání, je snaha o bezkonfliktnost. Vždy by se totiž našla skupina lidí, které by připadalo, že si dřívější odchod do důchodu zaslouží, a vedly by se dlouhé spory, což by stálo jen peníze.

Jak už bylo řečeno, věc má ale svých několik háčků. Předně – za lidi, kteří se rozhodnou odejít do důchodu dřív s využitím předdůchodu, bude platit zdravotní pojištění stát. Platí také, že výplatou předdůchodů se jim nesníží výše starobního důchodu. Žádost o výplatu předdůchodu budou moci zájemci podat nejdříve pět let před nárokem na odchod do starobního důchodu a k tomu budou muset mít naspořeno v doplňkovém spořicím systému. Pro vyplácení předdůchodu bude potřeba, aby měl člověk naspořené dostatečné prostředky. Jeho minimální měsíční výše bude 30 procent průměrné měsíční mzdy. ČT k tomu, ve zmiňované analýze, uvedla: Například na osmitisícový měsíční předdůchod vyplácený po dobu dvou let budou lidé potřebovat včetně příspěvku od zaměstnavatele, státní podpory a výnosů zhruba 200 000 korun. A takovou částku má podle ministerstva v současných penzijních fondech naspořeno jen 40 000 až 50 000 lidí.

Systém výplaty předdůchodů počítá s tím, že na jejich výplatu budou přispívat zaměstnavatelé, a to v rámci doplňkového penzijního spoření. Žadatelé ale budou moct využít i jiné úspory. Systém počítá s měsíčním vyplácením dávky, ovšem přerušení či pozastavení výplaty nebude možné.

-pda-

V posledním díle rozšířeného zpravodajství o předdůchodech si přečtete, zda je systém předdůchodů výhodnější než pobírání předčasného důchodu, proč se vůbec v tuzemsku zavádí a kolik na systému hodlá stát ušetřit.

Uvažujete o tom, že si necháte vyplácet předdůchod? A jste ochotni si na něj našetřit?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.