Předdůchody dostaly u poslanců zelenou
Minulý týden Poslanecká sněmovna schválila hladce i hlasy opozice vládní předlohu, která stanoví pravidla pro vyplácení takzvaných předdůchodů. Přestože nyní zákon míří k posouzení do Senátu, nepředpokládá se, že by u senátorů s odporem narazil. Co to jsou ale předdůchody? Jednoduše řečeno jde o systém, který umožňuje člověku odejít ze zaměstnání určitou dobu, v českém případě pět let, před dosažením řádného důchodového věku. Jenže neznamená to, že by o předdůchod mohl požádat každý. Podmínkou vyplácení předdůchodu totiž je, že lidé budou muset mít naspořenou určitou částku v doplňkovém spořícím systému. V konkrétním návrhu je uvedeno, že podmínkou získání předdůchodu bude jeho minimální výše – nejméně 30 procent průměrné mzdy měsíčně. Nyní to odpovídá zhruba 8000 korunám.
Na předdůchod by lidem podle zákona měli přispívat zaměstnavatelé, a to v rámci doplňkového penzijního spoření. Příspěvek zaměstnavatele bude podle předlohy osvobozen od daně z příjmu do výše 30 000 korun ročně, nynější hranice je 24 000 korun.
Podle vládního návrhu mohou předdůchody pomoci vyřešit tíživou situaci lidem, kteří před blížícím se odchodem do důchodu přijdou o práci. Lidé by je mohli čerpat podle novely o doplňkovém penzijním spoření od ledna 2013.
Vládní předloha o předdůchodech také říká, že lidem, kteří se rozhodnou odejít do důchodu dřív s využitím předdůchodu, má zdravotní pojištění platit stát. Nebudou mít také snížený starobní důchod.
-pda-
V dalším díle rozšířených zpráv přineseme detailnější informace o tom, zda budou platit nějaká omezení pro výplatu předdůchodů podle profesí, jestli a jak předdůchody ovlivní výši starobního důchodu nebo zda systém zatíží nějak výrazně výdaje státního rozpočtu.
Požádali byste o výplatu předdůchodů za stávajících podmínek, které odsouhlasila vláda?
Řekněte svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.