Sociální dialog

Konkureční doložka

Poradna
Sdílet článek:

Konkureční doložka

Má zaměstnavatel právo odstoupit od konkurenční doložky dříve sjednané se zaměstnancem?

Odpověď:

Ano, zaměstnavatel toto právo má, a může tak učinit až do doby/termínu, ke kterému bude ukončen se zaměstnancem pracovní poměr. Odstoupení od sjednané konkurenční doložky doporučuji provést písemnou formou, jednostranným právním úkonem a nechat si potvrdit zaměstnancem převzetí tohoto oznámení o ustoupení od konkurenční doložky.

Pozor ovšem na úmyslné a záměrné zatajování informace, že se chystáte od konkurenční doložky odstoupit, nadále ponecháváte pracovníka v nejistotě, zda doložku uplatníte či neuplatníte a na konec cíleně zaměstnanci sdělíte pár dnů před ukončením pracovního poměru, že od konkurenční doložky ustupujete. Případný soudní spor by se zabýval prokazováním, zda se nejednalo o úmysl a šikanování ze strany zaměstnavatele.

Jak je možné se dovolat relativní neplatnosti konkurenční doložky?

Odpověď:

Právo dovolat se relativní neplatnosti konkurenční doložky uplyne po standardní 3leté promlčecí lhůtě, tj. 3 roky po uzavření smlouvy obsahující ujednání o konkurenční doložce. Při dovolávání neplatnosti konkurenční doložky je ovšem nutné uvést, PROČ se dovoláváte její neplatnosti (např. že nesjednává zákonné finanční odstupné a je tak v rozporu se zákonem).

poradna@socialnidialog.cz

Zpět na seznam zodpovězených dotazů

 

Kategorie

Další články

Poradna

Nevíte si rady s nějakým
pracovně-právním
problémem?