Na kolik dní dovolené mám nárok v hlavním pracovním poměru na dobu neurčitou? Podle mé pracovní smlouvy činí pracovní doba 18,5 hodin týdně a je rozvržena nerovnoměrně, což znamená, že pracuji každý den 2,5 hodiny včetně víkendů. Mám invaliditu 2. stupně a zaměstnavatel mi sdělil, že se mi dovolená krátí na polovinu.
Odpověď:
Zákoník práce uvádí základní jednotku dovolené jeden týden (§ 213 zákoník práce). U zaměstnanců pracujících v nerovnoměrně rozvržené pracovní době je vnímání dovolené v týdnech poněkud komplikované. Při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby totiž zaměstnanec nevykonává stejný počet směn každý týden. Zákoník práce stanoví pravidlo, na jehož základě se právo na dovolenou u uvedených zaměstnanců přepočítává z týdnů na dny dovolené. Platí tedy, že zaměstnanci pracujícímu v nerovnoměrném rozvržení pracovní doby přísluší tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich podle rozvržené pracovní doby na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru. Při výpočtu rozsahu dovolené tedy zaměstnavatel musí vycházet z toho, že spočítá celkový počet směn zaměstnance, které mu připadají na kalendářní rok, tento počet směn vydělí počtem týdnů a vynásobí jej výměrou dovolené (počtem týdnů). Výsledek, který mu vyjde, zaměstnavatel zaokrouhlí na celé půldny.
Dále krácení dovolené řeší ustanovení § 223 zákoníku práce, tj. krátí se dovolená za překážky v práci, které se pro účely čerpání neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvních 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn rovněž o jednu dvanáctinu. Dále zaměstnavatel může krátit dovolenou za neomluveně zmeškanou směnu (pracovní den), kdy může krátit dovolenou o 1 – 3 dny.
Mgr. Jaromír Pospíšil, RPC PZ ČMKOS Zlín
Přihlašte se k odběru novinek, akcí či změn legislativy