Dozvěděla jsem se, že v rámci exekucí může mít zaměstnanec chráněný účet. Jak to funguje a od kdy?

ODPOVĚĎ

Chráněný účet je určen fyzickým osobám, jejichž platební účet je postižen exekucí. Umožňuje majiteli bezhotovostně platit stejným způsobem jako z původního platebního účtu před jeho postižením exekucí. Lze však na něm hospodařit pouze s tzv. chráněným příjmem. Založit si může dlužník jen jediný chráněný účet, a to pouze u banky, kde máte obstavený běžný účet. Tato možnost platí od 1.7. 2021.

Jaké jsou podmínky?

Mimo standardních podmínek pro založení běžného účtu, další podmínkou je, abyste u dané banky měli obstavený běžný účet. Dále musí povinný/ dlužník/ zaměstnanec v jedné osobě písemně požádat všechny strany, které mu vyplácí chráněný příjem, o potvrzení podle § 304d odst. 1 zákona č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu. Nejčastěji tedy půjde o žádosti na zaměstnavatele, Českou správu sociálního zabezpečení, osobu platící výživné apod.

Jak uvádí na níže zmiňovaném odkazu Česká národní banka - cituji:

„Pokud máte více obstavených účtů a chráněné příjmy vám chodí na několik z nich, je třeba se ještě předtím s osobami, které vám vyplácejí chráněné příjmy, domluvit tak, aby vám všechny chráněné příjmy chodily na stejný obstavený účet (peněžnímu ústavu můžete určit jen jeden účet, z něhož vám bude na chráněný účet převáděn chráněný příjem),“
Podrobněji k založení chráněného účtu na stránkách České národní banky https://www.cnb.cz/cs/casto-kladene-dotazy/Co-je-chraneny-ucet-a-jak-jej-zridit-a-uzivat/

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit