V případě, že dostanu výpověď pro nadbytečnost, budu mít nárok na dvouměsíční výpovědní dobu a odstupné ve výši 3 platů? Odpracoval jsem ve firmě více než 10 let. Nekrátí se odstupné o výpovědní dobu?

ODPOVĚĎ

V souladu s § 51 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce máte při výpovědním důvodu podle § 52 písm. c zákonnou dvouměsíční výpovědní lhůtu. Současně vzhledem k tomu, že Váš pracovní poměr trval alespoň dva roky náleží Vám odstupné ve výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku. Vaše práva jste si nastudoval zcela správně.


Cituji ze zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce

"§ 51

(1) Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce, s výjimkou vyplývající z § 51a. Výpovědní doba smí být prodloužena jen smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem; tato smlouva musí být písemná.

(2) Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce, s výjimkami vyplývajícími z § 51a, § 53 odst. 2, § 54 písm. c) a § 63.

§ 67
(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně

a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,

b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,

c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky."

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit