Byla jsem zaměstnána na dobu určitou do 31.12.2016. Od 15.8.2016 jsem byla v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství. Od 7.10.2016 už nejsem zaměstnancem a nedostala jsem žádnou výpověď. Mohou mi dát výpověď v době trvání nemocenské a nebo až po jejím ukončení? Já jsem ukončila nemocenskou a to 25.2.2017 a šla rovnou ten den na mateřskou.
ODPOVĚĎ:
Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou, tj. např. do 31. 12. 2016, končí dovršením uvedeného dne, a to bez ohledu na případné trvání dočasné pracovní neschopnosti, popř. těhotenství. K danému datu zaměstnavatel nemusí zaměstnanci dávat žádnou výpověď - pracovní poměr skončí sám, automaticky, k uvedenému dni.
Ke skončení pracovního poměru před vypršením sjednané doby trvání může dojít na základě řady jiných skutečností, např. rozvázáním pracovního poměru zrušením ve zkušební době a v určitých případech i prostřednictvím výpovědi dané zaměstnavatelem (vzhledem k běhu ochranné doby - těhotenství však skončení pracovního poměru silně limituje ust. § 53 zákoníku práce - zákazy výpovědi v době trvání těhotenství, vyjma výjimek uvedených v ust. § 54 zákoníku práce).
V každém případě platí, že by výpověď, popř. zrušení ve zkušební době, bylo třeba zaměstnankyni doručit. Nedošlo-li k doručení, nemůže dojít ke skončení pracovního poměru.
V uvedeném případě doporučujeme obrátit se na odborovou organizace, jíž jste členkou, která Vám následně poskytne bezplatné právní poradenství a případně i zastoupení, a bude moci na základě bližších znalostí dané situace poskytnout kvalitní posouzení a vysvětlení situace.
Zpět na seznam zodpovězených dotazů
Komentáře
Vážená tazatelko,
předpokládám, že na rizikovém těhotenství budete až do doby nástupu na mateřskou dovolenou. Podle odpracované doby budete mít nárok buď na peněžitou pomoc v mateřství (PPM ) nebo na rodičovský příspěvek. Nárok na PPM Vám vznikne, jestliže v ochranné lhůtě 180 dní ( za předpokladu, že pracovní poměr trval alespoň 180 dní) nastoupíte na mateřskou dovolenou- 6 až 8 týdnů před porodem. Musíte tedy
ještě splňovat podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních
dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.Pokud byste náhodou podmínky pro PPM nesplnila (nedostatečně dlouhá doba účasti na nemocenském pojištění, nebo jste již nebyla v ochranné době, pak byste byla patrně na nemocenské až do porodu a následně dostávala rodičovský příspěvek.
Váš pracovní poměr skutečně zanikne uplynutím sjednané doby určité. Lze doporučit zavolat zaměstnavateli a domluvit se s ním na administrativní ch krocích k ukončení pracovního poměru. Do evidence Úřadu práce jako uchazeče o zaměstnání Vás v době trvání pracovní neschopnosti nezaevidují. Po ukončení pracovního poměru budete tzv. lístek na peníze zasílat Vašemu bývalému zaměstnavateli, který ho bude s potřebnými podklady odesílat na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Registrovaná jste jako jedinec na neschopence a pojištění za Vás hradí stát.
Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou končí k sjednanému datu (uvedenému ve smlouvě). Těhotenství, stejně jako dočasná pracovní neschopnost či péče o další osobou nemá na skončení pracovního poměru na dobu určitou žádný vliv. Pracovní poměr skončí k sjednanému datu.
V případě, že je zaměstnanec k okamžiku skončení pracovního poměru v průběhu trvání dočasné pracovní neschopnosti, pracovní poměr končí. Fyzická osoba však bude nadále uznaná dočasné práce neschopnou, a to až do rozhodnutí lékaře o skončení dočasné pracovní neschopnosti, tj. uschopnění.
Dočasná pracovní neschopnost představuje překážku pro možnost zápisu fyzické osoby do seznamu uchazeče o zaměstnání příslušnou krajskou pobočkou Úřadu práce (fakticky se jedná o stav, kdy je osoba díky skončení pracovního poměru na dobu určitou nezaměstnaná, ovšem nemůže se současně hlásit na příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce a žádat zápis do seznamu uchazečů o zaměstnání, a tedy ani žádat o vyplácení podpory v nezaměstnanosti ).
Trvá-li dočasná pracovní neschopnost i po skončení pracovního poměru na dobu určitou, pak fyzické osobě nadále náleží přiznaná dávka ze systému nemocenského pojištění – nemocenská (bez ohledu na to, že fyzická osoba již není zaměstnancem).
O dané skutečnosti by měl zaměstnavatel informovat zdravotní pojišťovnu i příslušnou správu sociálního zabezpečení. Pro bližší informace a kontrolu můžete kontaktovat příslušnou pobočku okresní správy sociálního zabezpečení.