Zaměstnavatel mi dodá tzv. výplatní pásku jako otevřený doklad, který projde více rukama. Z hlediska ochrany osobních dat se mi tento přístup nelíbí.Jaké platí nařízení pro zaměstnavatele pro předání tohoto dokladu?

Odpověď:

Povinnost zaměstnavatele vydat zaměstnanci při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu výplatní pásku, resp. písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách, je upravena v § 142 odst. 5 zákoníku práce.

㤠142

(5) Při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl."

Zákoník práce ani jiný právní předpis blíže neupravuje, jak má zaměstnavatel při vydání tohoto dokladu postupovat.

Vzhledem k tomu, že uvedený doklad obsahuje osobní údaje, je zaměstnavatel podle § 13 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů v platném znění povinen přijmout taková opatření, aby nemohlo dojít k neoprávněnému nebo nahodilému přístupu k osobním údajům, k jejich změně, zničení či ztrátě, neoprávněným přenosům, k jejich jinému neoprávněnému zpracování, jakož i k jinému zneužití osobních údajů. Tato povinnost platí i po ukončení zpracování osobních údajů.

㤠13

(1) Správce a zpracovatel jsou povinni přijmout taková opatření, aby nemohlo dojít k neoprávněnému nebo nahodilému přístupu k osobním údajům, k jejich změně, zničení či ztrátě, neoprávněným přenosům, k jejich jinému neoprávněnému zpracování, jakož i k jinému zneužití osobních údajů. Tato povinnost platí i po ukončení zpracování osobních údajů."

Z dotazu není zřejmé, zda k výplatní pásce tazatele mají přístup nepovolané osoby nebo zda do výplatní pásky má možnost nahlédnout sice více osob, ale jedná se o osoby k tomu oprávněné.

Zpět na seznam zodpovězených dotazů

Komentáře  

#1 otevrena vyplatni paska2016-02-19 00:50
Tez se mi nelibi, ze do me vyplatni pasky ma moznost nahlednout minim. 6 lidi Z personalniho putuji otevrene vyplatnice k mistrum a ti je pak prelozi a zasponkuji, nejen ze muzou nahlednout oni ale i dalsi lidi co vysedavaji u mistru - udrzbari, kamaradi atd. Je to.nehoraznost.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit