Jaké jsou možnosti přivýdělku v době, kdy žena pobírá peněžitou pomoc v mateřství v situaci, kdy žena před nástupem na mateřskou dovolenou pracovala na určité pracovní pozici u svého zaměstnavatele v hlavním pracovním poměru. Je možné uzavřít např. DPP nebo DPČ u stejného zaměstnavatele na jinou pracovní pozici a zároveň čerpat peněžitou pomoc v mateřství?

Odpověď:

Zaměstnankyně nemá podle § 16 písm. a) zákona č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství, pokud by vykonávala práci v pojištěné činnosti, z níž peněžitá pomoc v mateřství náleží. Výplatě peněžité pomoci v mateřství tak nebrání výkon práce (dosahování výdělku) v jiném pracovněprávním vztahu, než je ten, z něhož peněžitá pomoc v mateřství náleží.

Z uvedeného vyplývá, že i v době pobírání peněžité pomoci v mateřství může zaměstnankyně vykonávat pro svého zaměstnavatele práci na základě jiného pracovněprávního vztahu (dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce), než je ten, z něhož jako pojištěné činnosti náleží peněžitá pomoc v mateřství. Samozřejmě platí, že je-li se stávajícím zaměstnavatelem sjednána např. dohoda o pracovní činnosti nebo dohoda o provedení práce, musí se lišit i sjednaný druh práce od druhu práce sjednaného ve vztahu, který zakládá právo na peněžitou pomoc v mateřství.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zpět na seznam zodpovězených dotazů

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit