Poptávka po brigádnících na výpomoc v předvánočním období právě vrcholí, sdělili agentuře ČTK zástupci společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Prace.cz. Odměna za hodinu práce činí v průměru 80 až 90 korun, někde však přesahuje 150 Kč. Více než polovina brigád je v režimu dohody o provedení práce. Podle provozovatele pracovních serverů zaměstnavatelé nyní obsazují především místa související se zvýšenou aktivitou na předvánočních trzích, přibývá proto počet příležitostí v prodeji a obchodu, ve službách, v logistice a s ohledem na časté promoakce také v marketingu.

Už v říjnu bylo na portálu Jobs.cz k dispozici 5992 brigádnických míst, do poloviny listopadu přibylo dalších 3407 pozic. Na 38% brigád je k dispozici v Praze, 14% v Jihomoravském kraji. Ve zbylých regionech jsou podíly menší, nepřesahují 7%. Počet obsazovaných míst je oproti stejnému období loňského roku jen o necelá 3% nižší, přestože celý internetový pracovní trh poklesl o 10%, upozornila LMC.

Odměny za hodinu práce se podle zprávy finančního serveru Finanční noviny.cz výrazně liší podle typu vykonávané činnosti. Zatímco instruktoři v zimních střediscích dostávají 150 až 250 korun, za roznos letáků nebo stánkový prodej brigádník obdrží v průměru 80 až 90 Kč. Odměny v regionech jsou podobně jako vloni až o 20% nižší než v hlavním městě. Ze všech brigád vystavených od počátku října na serveru Jobs.cz bylo 52% v režimu dohody o provedení práce, 22% na dohodu o pracovní činnosti, spolupráce na živnostenský list byla uvedena u 11% pozic.

Mezi obory s nejvyšším počtem brigádnických příležitostí nyní patří administrativa, která tvoří 14,4% nabízených pozic, 13,2% zaujímají služby, 11,6% prodej a obchod, 8% marketing a 7,8% řemeslné a manuální práce.

-pda-

Uvažujete o brigádě před Vánoci? Jaké máte zkušenosti s brigádami?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.