Své zaměstnance si musíme vychovávat, na trhu prakticky nejsou,“ řekl v rozhovoru pro deník E15 generální ředitel Škody Power Jiří Šmondrk. S marným hledáním kvalifikované síly se potýká hlavně průmysl. A to navzdory tomu, že za poslední rok firmy spíše propouštěly či zkracovaly pracovní úvazky a nad vodou je držela zvýšená produktivita práce.

Podle analýzy trhu práce, kterou zaštítila Česká bankovní asociace, stojí za problémy špatně nastavená politika zaměstnanosti státu a přílišná decentralizace úřadů práce, které pracují nekoordinovaně. „U některých programů je efekt aktivní politiky zaměstnanosti takřka zanedbatelný. Řešení strukturální a dlouhodobé nezaměstnanosti je přitom bez účinné aktivní politiky zaměstnanosti těžko představitelné,“ uvádějí autoři studie Pavel Sobíšek z UniCredit Bank, Luděk Niedermayer z Deloitte, David Marek z Patria Finance a Vladislav Flek z Bankovního institutu. Úřady práce často rozhodují samostatně bez vazby na centrální strategii ministerstva.

Cestou podle nich není radikálně omezit financování programů, které nefungují, ale zpřísnit kontrolu penězovodu. „Omezit drasticky výdaje může sloužit nanejvýš jako přechodné opatření reflektující dosavadní nízkou efektivnost politiky,“ píše se ve studii. „Náklady na aktivní politiku zaměstnanosti jsou u nás ve srovnání s Evropskou unií minimální a jejich další snižování si nedokážu představit. Můžeme se samozřejmě bavit o efektivitě vynaložených financí,“ tvrdí i ředitel odboru politiky zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí Štefan Duháň.

Co s trhem práce?

Doporučení ze studie vědeckého grémia České bankovní asociace:

  • podpořit zkrácené pracovní úvazky
  • snížit náklady na propouštění zaměstnanců
  • zvýšit podíl čisté mzdy pro zaměstnance
  • rozšířit konta pracovní doby

Zdroj: www.e15.cz