Memorandum, které tyto cíle naplní, podepsali ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) a šéf hospodářského výboru Sněmovny Milan Urban (ČSSD).

Dohoda garantuje, že obě politické instituce budou projednávat změny v proexportní politice společně. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR je hlubší zapojení obou institucí do praktické podpory exportu, koordinace při projednávání změn exportní politiky a při zahraničních cestách provázených podnikatelskými misemi v zájmu zaměstnavatelů. „Pokud memorandum přispěje k odstranění dosavadní praxe, kdy jedna ruka nevěděla, co dělá druhá, bude to dobré pro český byznys. Podobnou dohodu by však měly podepsat všechny státní a veřejné instituce,“ citovala média viceprezidenta svazu Jaroslava Hanáka.

Zpravodajské agentury k dohodě také uvedly, že společné plánování podnikatelským misí do zahraničí by podle politiků mělo českým firmám ulehčit vstup na nové trhy. Jde především o země, kde zvyklosti vyžadují podporu i od nejvyšších představitelů státu. Většina českého exportu totiž nyní míří na trhy EU, zejména do Německa. Cílem MPO však je dále posílit export i do zemí mimo toto území.

-pda-