Uvedl to server Ihned.cz.

Bývalý ministrův náměstek Vladimír Šiška spolu se dvěma nejvyššími jednateli Fujitsu Technology a členy managementu firem Vítkovice IT Solutions, Digi Trade, Skill a Techniserv podle policistů uzavřeli dohodu, že obejdou povinnost vyhlásit soutěž a rozdělí si trh s výplatou dávek.

Čtyři firmy měly vyvinout na vlastní náklady nové systémy, přes něž by se pak dávky vyplácely. Jednu z firem vlastní podle úterní Mladé fronty Dnes i otec nezařazené poslankyně a bývalé véčkařky Kristýny Kočí.

Předem bylo dohodnuto, že následně tyto aplikace poskytnou MPSV k užívání za symbolickou cenu a MPSV bude za provoz platit Fujitsu, která část takto získaných peněz rozešle společnostem,“ píše se v usnesení o zahájení trestního stíhání.

Šiška poté uzavřel na již existující rámcovou smlouvu ministerstva vnitra s firmou Fujitsu novou prováděcí smlouvu a k ní dodatky, které zajistily, že dané firmy mohly nové aplikace pro dávky vytvořit a provozovat.

Firmy Digi Trade, Vítkovice IT Solutions, Techniserv a Skill vytvořily nové aplikace a celkem si podle znaleckého posudku policie mohly přijít na 386,12 milionu korun, což je prý o 180 milionů korun více, než by ministerstvo platilo, kdyby nechalo běžet vše při starém a do dávek vůbec nesahalo. Tehdejší ministr Jaromír Drábek (TOP 09) přitom tvrdil, že ministerstvo mělo díky výměně starých aplikací za nové ročně ušetřit 200 milionů korun.

Jak upozornil server Ihned.cz, stát navíc na zakázce může tratit stovky milionů korun, které má dostat od Evropské unie. Tím, že nevyhlásil na zakázku soutěž, totiž porušil bruselská pravidla o transparentním výběrovém řízení. Za to, že ho neuspořádalo, navíc ministerstvo dostalo od antimonopolního úřadu půlmilionovou pokutu. Stejný trest stihl i ministerstvo vnitra.

Současná ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) k případu uvedla, že nechá pracovat policii. „Jsme pochopitelně připraveni na tomto případu spolupracovat a poskytnout veškeré dokumenty, které budou vyšetřovatelé žádat,“ prohlásila.

Jaké máte zkušenosti s výplatou sociálních dávek v posledních měsících?

Povězte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.