Z celkového počtu lidí bez práce bylo 340 665 dosažitelných uchazečů. Podíl nezaměstnaných osob klesl na 4,9 % (říjen 2016 – 5 %, listopad 2015 – 5,9 %). Meziročně se o 30 251 zvýšil počet volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich v listopadu 2016 nabízeli prostřednictvím Úřadu práce 135 300, což je nejvyšší listopadová hodnota od roku 2007. Tehdy jich bylo 141 280.

Situace na trhu práce se v uplynulém měsíci vyvíjela standardně. Nadále ji ovlivňuje příznivý stav české ekonomiky a odpovídá také ročnímu období. Ze strany zaměstnavatelů stále přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických oborech. V nadcházejících měsících bude registrovaná nezaměstnanost, v souvislosti s postupným ukončováním sezónních prací, pravděpodobně stagnovat, případně mírně vzroste.

  • V mezinárodním srovnání byla podle Eurostatu míra nezaměstnanosti v ČR nejnižší v celé EU
  • Podíl nezaměstnaných osob v ČR k 30. 11. 2016: 4,9 %
  • Počet uchazečů o zaměstnání: 362 755
  • Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání: 340 665
  • Míra nezaměstnanosti podle EUROSTAT (říjen 2016): 3,8 %
  • Počet volných pracovních míst: 135 300

Klesá i dlouhodobá nezaměstnanost

Úřadu práce se daří snižovat podíl dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů. V meziročním srovnání je letošní listopadová hodnota nejnižší za poslední dva roky. Zatímco v listopadu 2014 tvořili lidé, kteří byli bez práce déle než rok, 45,9 % z celkového počtu nezaměstnaných a o rok později to bylo 43,9 %, letos jejich podíl klesl na 40,3 %.

Jak dokazují dnes zveřejněná čísla, přesnější zacílení a intenzívnější zprostředkovatelská činnost Úřadu práce ČR přináší výsledky, pokud jde o uplatnění dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů na trhu práce. To ostatně potvrzuje i klesající počet vyplacených dávek pomoci v hmotné nouzi a též pokles vyplacených prostředků v této oblasti,“ shrnuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

I s ohledem na současnou příznivou situaci na pracovním trhu bude Úřad práce ČR pokračovat v aktivizaci uchazečů a ve snaze je motivovat, aby si zajistili příjem vlastním přičiněním, tedy prací,“ dodává Kateřina Sadílková.

Podle ekonomů již nezaměstnanost nebude klesat tak výrazně. „Míra nezaměstnanosti se již pohybuje blízko svého dna a pro další výrazný pokles již není prostor. I z tohoto důvodu očekáváme, že příští rok míra nezaměstnanosti klesne pouze o dvě desetiny procenta a podíl nezaměstnaných pouze o čtyři desetiny,“ konstatuje analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

„Ekonomice i firmám se daří, a tak vytvářejí nová pracovní místa, která stále obtížněji obsazují. Již tradičně jim chybí techničtí odborníci napříč obory, lidé do provozů či například řidiči. S koncem roku, a tím ukončováním krátkodobých úvazků, pravděpodobnost nezaměstnanost nepatrně vzroste, nicméně dlouhodobě se bud držet na velmi nízké úrovni,“ dodává Andrea Linhartová Palánová, z PwC Česká republika.

S příchodem zimy se postupně ukončují některé sezónní práce, v důsledku čeho se zvyšuje podíl nezaměstnaných. Jedná se ovšem o klasický sezónní efekt. Za prvních 11 měsíců činil podíl nezaměstnaných v průměru 5,5 %. I kdyby v prosinci podíl nezaměstnaných vzrostl o dvě či tři desetinky nad listopadových 4,9 %, pořád by se v průměru podíl nezaměstnaných letos nacházel na nejnižší úrovni od roku 2008,“ upozornila analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká.

Je nejlepší Praha? Ne, Rychnov!

Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci předchozího měsíce okresy Rychnov nad Kněžnou (1,7 %), Praha-východ (1,8 %), Benešov (2,6 %), Mladá Boleslav, Jindřichův Hradec, Jičín, Pelhřimov a Praha-západ (shodně 2,7 %). Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 34 regionů. Nejvyšší byl v okresech Karviná (10,3 %), Most (10,1 %), Ostrava–město (8,8 %), Ústí nad Labem a Bruntál (shodně 8,5 %).

Zaměstnavatelé měli v listopadu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, dělníky v oblasti výstavby budov, kuchaře (kromě šéfkuchařů), pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, montážní dělníky, svářeče, řezače plamenem a páječe, uklízeče, nástrojáře, seřizovače a obsluhu obráběcích strojů. V listopadu se začal také projevovat rozjezd zimní sezóny v horských střediscích, kdy zaměstnavatelé hledají ve větší míře trenéry a instruktory lyžování.

Upravené tiskové zprávy Úřadu práce a bank

Zdroj: Převzato z portálu www.businessinfo.cz