Podíl nezaměstnaných osob klesl na 4,8 % (únor 2017 – 5,1 %, březen 2016 – 6,1 %). Meziměsíčně i meziročně se zvýšil počet volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich v březnu nabízeli prostřednictvím ÚP ČR  150 917. V mezinárodním srovnání měla ČR podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za únor 2017) nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU. Aktuální výsledky zveřejnil Úřad práce ČR.

Podíl nezaměstnaných osob v ČR k 31. 3. 2017 4,8 %
Počet uchazečů o zaměstnání 356 112
Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání 332 098
Míra nezam. podle EUROSTAT (únor 2017) 3,4 %
Počet volných pracovních míst 150 917

Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období. Česká ekonomika je stále v dobré kondici a na vývoji se příznivě podepisuje i příchod jarního počasí, kdy se se postupně rozjíždějí sezónní práce.

Z evidence ÚP ČR odešlo v březnu téměř 64,5 tis. lidí. Řada z nich našla uplatnění ve stavebnictví, v lázeňství, zemědělství, lesnictví, gastronomii nebo třeba cestovním ruchu. Meziměsíčně – o  15 700 osob – klesl počet evidovaných mužů. Březen je také typickým měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce, především v rámci jarních úklidů veřejných prostranství. ÚP ČR s nimi po splnění zákonných podmínek uzavírá dohody. Hlavní nástup těchto činností se očekává v dubnu. V  následujících měsících bude nezaměstnanost s velkou pravděpodobností dále klesat,“ shrnuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

„Pokles počtu lidí za samotný březen o 24 tisíc téměř vyrovnal rekordní rok 2007. Tehdy ale nebyla zásobárna pracovních sil ještě tak vyprázdněná, jako je tomu nyní. Mírou nezaměstnanosti a počtem volných pracovních míst odpovídá současná situace spíš první polovině roku 2008, kde ale byla poptávka po pracovních silách již za vrcholem kvůli oslabování ekonomiky. Do půlky letošního roku pravděpodobně zaznamenáme absolutní rekord v  podílu nezaměstnaných pod dosavadním minimem 4.28% z roku 2008. Bude zajímavé sledovat, zda nezaměstnanost pokoří i čtyřprocentní hranici. Nesoulad mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce bude každopádně ve stále větší míře omezovat podniky i celou ekonomiku a promítat se do další akcelerace mezd,” uvádí v komentáři Pavel Sobíšek z UniCredit.

I v dalších měsících letošního roku lze očekávat postupné snižování nezaměstnanosti a to hlouběji pod 5 %. S poklesem nezaměstnanosti a rostoucí nabídkou volných pozic se zároveň pojí problém, že volná místa nemá kdo obsadit, protože pro ně buď neexistují vhodní uchazeči nebo se nacházejí v regionech, kde je minimální nezaměstnanost a nebo jsou prostě mzdově neatraktivní,“ říká analytik skupiny Akcenta Miroslav Novák.

Poptávka po sezónních pracovnících a brigádnících

Řada regionů hlásí nárůst poptávky po sezónních pracovnících a na krátkodobé pracovní poměry. Celkem jich ÚP ČR evidoval ke konci března 4 632. Zaměstnavatelé hledají například dělníky v oblasti výstavby budov, uklízeče, pomocníky v rostlinné výrobě, skladníky, baliče, pomocné manipulační pracovníky, ale také kuchaře, číšníky, servírky, uklízeče, pomocníky v zahradnictví a ve stavebnictví nebo dělníky v lesních školkách či v lese. V menší míře se začínají už také objevovat nabídky v rámci letních brigád. Poptávka je po prodavačích rychlého občerstvení a zmrzliny nebo instruktorech na dětských letních táborech. Řada zaměstnavatelů ale hledá brigádníky spíše prostřednictvím internetové inzerce či vlastních zaměstnanců.

Podíl nezaměstnaných osob na počtu obyvatel v okresech ČR

Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci předchozího měsíce okresy Rychnov nad Kněžnou (1,6 %), Praha-východ (1,7 %), Mladá Boleslav a Praha-západ (oba 2,5 %), Benešov (2,6 %), Plzeň-město a Pelhřimov (oba 2,7 %), Jičín a Plzeň-jih (oba 2,8 %). Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 36 regionů. Nejvyšší byl v okresech Karviná (9,9 %), Most (9,7 %), Jeseník (8,8 %), Ostrava-město (8,5 %), Ústí nad Labem (8,4 %), Bruntál (8,3 %), Znojmo (8,1 %), Děčín a Chomutov (oba 7,6 %). Podíl nezaměstnaných mužů i žen poklesl na 4,8 %.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo  v březnu všech 77 regionů. Největší pak okresy Jindřichův Hradec (o 17,2 %), Strakonice (o 16,2 %), Pelhřimov a Klatovy (shodně o 15,5 %), Písek (o 14,9 %), Domažlice (o 14,6 %), Chrudim (o 13,9 %), Prachatice (o 13,5 %) a Jihlava (o 13,3 %).

Míra nezaměstnanosti podle EUROSTAT (Statistický úřad Evropského společenství), která se používá pro mezinárodní srovnávání a vychází z  výsledků za únor 2017, ukazuje, že se Česká republika drží dlouhodobě pod průměrem EU. V tomto měsíci měla ČR nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci celé EU (sezónně neočištěná míra nezaměstnanosti ČR – 3,5 %, EU28 – 8,4 %, sezónně očištěná míra nezaměstnanosti ČR 3,4 %, EU28 8 %). Podrobnosti na portálu Eurostatu.  

Informace o vývoji nezaměstnanosti v elektronické formě jsou zveřejněny na porálu MPSV.    

Zdroj: převztato z www.businessinfo.cz

Sdělte nám svůj názor pod tímto článekm nebo na Facebooku.

-lhe-