Uvedl to online deník Novinky.cz. Zpráva říká, že nejméně stabilním oborem z hlediska výpovědí ve zkušební době je prodej finančních služeb.

„Alkohol a drogy na pracovišti, to je jistota okamžitého ukončení spolupráce. Velmi vadí také nedochvilnost, zapomnětlivost nebo zjevná neochota hned v počátcích zaměstnání. Důvodem výpovědi však může být i projevená nesympatie v kolektivu, která narušuje společné pracovní úsilí,“ citoval server Novinky.cz Weroniku Kondziolkovou z pracovního portálu džob.cz, která pojmenovala časté příčiny odchodu zaměstnanců ve zkušební době. Zpráva připomíná, že zrušení pracovního poměru musí být písemné. A že zkušební doba slouží především ke snadnému skončení pracovního poměru, což znamená, že zaměstnanec i zaměstnavatel mohou zrušit pracovní poměr z jakéhokoli důvodu nebo i bez uvedení důvodu. Zrušení pracovního poměru musí být provedeno písemně. Za rizika považuje server Novinky.cz to, že pracovníci po skončení zkušební doby v pracovním výkonu poleví a ztrácejí motivaci. Překvapit také může navýšení mzdy a s ní i zodpovědnosti a lidé pak najednou nevědí, jak se situací naložit.

Zkušební doba by neměla nijak zasahovat do práv a povinností zaměstnance ani zaměstnavatele, neměla by mít vliv na výkonnostní požadavky, chování pracovníka na pracovišti ani na zaměstnanecké výhody a benefity. Dohoda o ní musí být uzavřena písemně na délku maximálně tří a v případě vedoucích pracovníků šesti měsíců a kromě vynucené pracovní neschopnosti ji nelze prodlužovat.

Novinky.cz upozornily, že pokud zaměstnanci vyprší zkušební doba a naváže s firmou pracovní poměr na základě pracovní smlouvy, jeho ukončení je podmíněno minimálně dvouměsíční výpovědní lhůtou nebo vzájemnou dohodou se zaměstnavatelem. Jako nejméně stabilní obor z hlediska výpovědí ve zkušební době vidí experti prodej finančních služeb.

-pda-

Proč lidé mají problémy v práci po uplynutí zkušební doby? Co si o tom myslíte?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.