Analýzy také potvrdila, že zaměstnavatelé často hledají jiné lidi než ty, kteří si aktivně hledají práci, ať se to týká oboru, vzdělání nebo typu úvazku.
Úřady práce v červnu registrovaly přes 44 tisíc volných pracovních míst a 540 500 nezaměstnaných, přesto však podle společnosti Manpower devět procent zaměstnavatelů nemůže obsadit volné pozice vhodnými kandidáty.
Zájem o obchodníky meziročně vzrostl o 19 procent. Pracovní inzerce vzrostla i v chemickém průmyslu (šest procent), státní správě a stavebnictví (po dvou procentech) a administrativě (jedno procento).
Ve většině oborů však meziročně počet zveřejněných pracovních nabídek klesl. Nejvýrazněji v telekomunikacích (-73 procent), farmacii (-56 procent), bankovnictví (-29 procent), managementu kvality (-24 procent) a marketingu (-21procent).
Počet životopisů se naopak meziročně ve většině případů zvýšil, především v informačních technologiích (34 procent), kde však dochází k paradoxu, že zájemci nesplňují kritéria zaměstnavatelů a v jednom z nejvíce poptávaných oborů tak nenachází uplatnění. Růst byl rovněž v oborech životní prostředí a hutnictví (po 34 procentech), automobilový průmysl a stavebnictví (po 32 procentech). Práci více hledali i právníci (28 procent) a umělci (26 procent).
Nejvíce životopisů ubylo v telekomunikacích (-37 procent), bankovnictví (-32 procent), pojišťovnictví (-10 procent), vrcholovém managementu (-pět procent) a leasingu (-jedno procento).
Zaměstnavatelé zveřejnili meziročně o 14 procent méně nabídek na plný úvazek. Práce na dohody ubylo o devět procent, na živnost o osm procent a zkrácených úvazků o pět procent.
Uchazeči v životopisech meziročně projevili zvýšený zájem nejvíce o práce na dohody (nárůst o 42 procent). Dále o zkrácené úvazky (34 procent), poptávka po těchto pozicích je uvedena již ve třetině všech životopisů. Situace na trhu meziročně zvedla poptávku i po živnosti o 33 procent, zájem o ni deklaruje každý desátý uchazeč. Nejvíce vyhledávaná práce na plný úvazek byla uvedená o 30 procent častěji než v loňském prvním pololetí.
Jaký způsob hledání zaměstnání se vám osvědčil?
Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.