Tempo růstu letos i kvůli chystaným změnám celého systému proti loňsku zrychlilo. Počet nově uzavřených smluv o penzijním připojištění dosáhl dle statistik ministerstva financí za první čtvrtletí 163 tisíc, je o 42 tisíc vyšší než ve stejném období roku 2011. Se zvyšujícím se počtem penzijních připojištění roste i objem vyplacených státních příspěvků. V prvním čtvrtletí činil 1,41 miliardy korun. To je o zhruba 20 miliónů více než před rokem.

Deník ovšem konstatoval, že kvůli poklesu reálných příjmů, vládním úsporným opatřením, zvýšení DPH a ekonomické recesi je většina Čechů schopna si spořit na stáří stále méně. Průměrný měsíční příspěvek účastníka v prvním kvartálu letošního roku totiž klesl na 434 korun, zatímco vloni činil v průměru 442 korun. Vedle toho klesá podle zjištění deníku i počet penzijních připojištění, na která aktuálně přispívá zaměstnavatel. V prvním čtvrtletí MF evidovalo 1,281 miliónu penzijních připojištění, na něž zaměstnavatel alespoň jednou přispěl.

Od příštího roku čekají celý systém penzijního připojištění velké změny. Státní podpora zůstane ve třetím pilíři zachována pro stávající i pro nové účastníky, dojde ale k úpravě jejích parametrů. Především se zvýší minimální částka měsíčního vkladu, ke které je vyplácen státní příspěvek, a to ze 100 na 300 korun. Spolu s tím se zvýší i maximální státní příspěvek ze 150 na 230 korun měsíčně, k jehož získání bude třeba měsíční úložky ve výši 1000 Kč. Maximální státní příspěvek tak stoupne od roku 2013 ze současných 1800 korun na 2760 Kč ročně. V rámci nové úpravy mohou být současní účastníci automaticky převedeni do tzv. transformovaného fondu, ve kterém jim budou zachovány stávající nároky, zejména garance nezáporného výnosu.

Noví zájemci o penzijní připojištění však do tohoto fondu už nebudou moci vstoupit. Přístup budou mít do tzv. účastnických fondů, které mají mít na rozdíl do současných fondů větší možnosti investování.

To znamená, že by měly nabízet vyšší výnosy při větším riziku ztráty úspor. Také už nebudou ručit za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani jako dnes vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Poslední smlouvy do současného systému penzijního připojištění je možné uzavřít 30. listopadu.

-red-