Z dat totiž vyplývá, že za první čtvrtletí letošního roku došlo oproti stejnému období v roce 2011 k nárůstu počtu smluv o více než 42 tisíc, což představuje 35procentní nárůst. Ze zjištění deníku E15 vyplývá, že důvodem je podle odborníků snaha lidí uzavřít penzijní připojištění za stávajících podmínek, které změní v lednu 2013 důchodová reforma.

Podle aktuálních statistik ministerstva financí, které hodnotí první kvartál roku 2012, uzavřeli lidé bezmála 163 tisíc nových smluv o penzijním připojištění. Ve stejném období roku 2011 to bylo pouze 121 tisíc, tedy o 42 tisíc méně. Podle expertů je nárůst důsledkem zásadních změn v oblasti penzijních fondů, které přinese od ledna 2013 nová důchodová reforma. V rámci ní si budou lidé například volit mezi čtyřmi investičními strategiemi. Zároveň jim fondy již nezaručí kladné zhodnocení uložených financí.

„Prudký nárůst počtu nově uzavřených smluv o penzijním připojištění úzce souvisí se změnami, které proběhly na konci loňského a začátkem letošního roku v oblasti penzijních fondů. Lidé se snaží uzavřít penzijní připojištění za současných podmínek, na což mají čas už jen do konce listopadu,” citoval deník E15 Kamila Durčáka, produktového manažera společnosti Rentia, divize AWD ČR, která se specializuje na penzi a finance.

Statistiky ministerstva financí také uvádí, že v prvním kvartálu roku 2012 došlo ke zvýšení průměrného měsíčního příspěvku účastníka. Zatímco například v prvním kvartálu loňského roku činila průměrná úložka 428 korun, v letošním roce narostla na částku 434 korun. Toto zvýšení souvisí podle odborníků s tím, že v rámci nových pravidel důchodové reformy dojde ke změně výše státního příspěvku. Ačkoliv dnes získá příspěvek každý, kdo má měsíční úložku ve výši 100 korun, nově jej získají pouze ti, kteří si budou měsíčně spořit alespoň 300 korun.

-pda-

Uzavřeli jste kvůli změnám penzijního systému, které se chystají, smlouvu o penzijním připojištění?

Diskutujte o problematice pod tímto článkem nebo na Facebooku.