Celkově je v Evropě přes pět a půl milionu mladých nezaměstnaných. Kritickou nezaměstnanost se nyní státy rozhodly řešit na evropské úrovni. Co v boji s nezaměstnaností mladých navrhuje Evropská komise?

Doporučuje státům, aby zavedly určitý systém, který jsme nazvali Záruka pro mladé. Má zajistit, že žádný mladý člověk nezůstane po dobu déle než čtyř měsíců bez jakékoli smysluplné aktivity. Nemusí jít nutně o zaměstnání, ale říkáme, že by měli každému mladému člověku nabídnout možnost se určitým způsobem dále vzdělávat, kvalifikovat, získat pracovní zkušenost formou stáže, aby získal praktickou zkušenost, kterou může na trhu práce využít,“ popisuje Jiří Plecitý, člen kabinetu komisaře László Andora odpovědného za zaměstnanost. 

Věře Prokopové, vedoucí oddělení zprostředkování a poradenství pražského pracovního úřadu, se tato myšlenka líbí. „Zcela určitě je myšlenka, aby se s tím absolventem něco dělalo, dobrá. Čím dříve, tím lépe. Po půl roce to s každým člověkem zamává, sebevědomí se snižuje, takže jestli je třeba někdo už rok v evidenci a neměl praktické zkušenosti, tak si velice rychle navykne na režim jinak trávit volný čas, než kdyby měl každý den vstávat,“ varuje.

Zavedení návrhu do praxe bude ale podle ní problematické. Programy totiž budou pravděpodobně založeny na výběru vhodného dodavatele, který podléhá zákonu o veřejných zakázkách. Ten může zavedení programu do praxe až o rok zbrzdit.

Portál Novinky.cz ve svém článku upozornil, že z nejnovějšího vydání Evropského monitoru volných pracovních míst vyplývá, že přes rekordní nezaměstnanost, jež v Evropě panuje, zůstává 1,7 milionu volných pracovních míst neobsazeno.

Co si myslíte o takzvané Záruce pro mladé?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.