Pokles účastníků je důsledkem toho, že od loňského prosince již nemohou do penzijního připojištění vstupovat noví klienti, pouze z něho vystupovat. Úbytek klientů však není nijak velký – lidé si uvědomují výhodnost tohoto spoření, a proto ho ukončují zpravidla jen v případě, kdy nezbytně potřebují peníze.

Od letošního ledna je možné v rámci třetího pilíře uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření, do konce března jich bylo sjednáno zhruba devět tisíc. To však již nemá některé výhody penzijního připojištění, zejména garanci, že klient neutrpí ztrátu.

Třetí pilíř má přes pět miliónů účastníků, trh je tak podle většiny ekonomů nasycený. „Třetí pilíř je nicméně velmi výhodný finanční produkt, jeho popularita je vysoká. Nové doplňkové penzijní spoření se bude postupně také plnit, jak budou přicházet na trh mladší ročníky,“ uvedl analytik Broker Consulting Jan Šimek.

Původní penzijní připojištění bylo podle analytiků výhodné i pro starší lidi, kteří postupně odcházejí do důchodu a vybírají své úspory.

V prvním čtvrtletí stát vyplatil na státních příspěvcích 1,68 miliardy korun, což je o 271 miliónů meziročně více. Objem příspěvků účastníků vzrostl meziročně o dvě miliardy na 7,9 miliardy korun.

Průměrný měsíční příspěvek účastníka se zvýšil proti konci loňského roku o 66 korun na 531 korun. Je to reakce na to, že od ledna se změnila výše vypláceného státního příspěvku.

Zatímco dříve jej získal každý, kdo odkládal měsíčně alespoň stokorunu, od ledna je připisován jen těm, kteří měsíčně spoří nejméně 300 korun. Maximální měsíční příspěvek se zvýšil ze 150 na 230 korun. Ten dostává klient s úložkou 1000 korun a více.

Máte penzijní připojištění?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.