Loni v říjnu mělo na podporu v nezaměstnanosti nárok 96 100 z 519 600 nezaměstnaných, tedy 18,5 procenta. V měsíci se vyplatilo 629,8 milionu korun. Výdaje za deset měsíců tak činily zhruba 74% rozpočtu, který činil 10,7 miliardy.
Podle zpráv ministerstva se situace na trhu práce zlepšila. V říjnu 2013 podporu dostávalo 103 800 osob. Bylo to 18,7 procenta nezaměstnaných. Od ledna do října se vyplatilo 8,14 miliardy korun, v desátém měsíci to bylo 687,8 milionu.
V prosinci pobíralo podporu 115.700 lidí, to je zhruba o 4300 méně než o rok dřív. Zatímco počet klesl, podíl se zvedl. V prosinci 2013 mělo podporu 20,1 procenta nezaměstnaných, loni 21,4 procenta.
Kdo má na podporu v nezaměstnanosti nárok?
Dobrovolný odchod ze zaměstnání
Ti, co sami dali výpověď či odešli po dohodě, získají po celou dobu jen 45 procent základu výdělku. Podporu nedostane ten, kdo v posledních šesti měsících bez vážných důvodů odešel ze zaměstnání, které mu úřad práce zprostředkoval. Když mají propuštění odstupné, podpora se jim odkládá na dobu po jeho vyčerpání. S tříměsíčním odstupným je tak možné začít podporu pobírat o čtvrt roku později.
Postupné snižování vyplácené podpory v nezaměstnanosti mělo motivovat lidi k tomu, aby se snažili rychleji si najít novou práci. Mnohým se to ale nedařilo, situaci zhoršila krize. Někteří pak dostávají sociální dávky.
Počet nezaměstnaných i jejich podíl se v jednotlivých měsících mění. Vyšší obvykle bývá na jaře. Lidé totiž o práci často přicházejí na konci roku. V létě bývá nezaměstnanost nižší, a to i kvůli sezónním pracím.
Pobírali jste někdy podporu v nezaměstnanosti?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-