Sociální dialog

Podpora technického vzdělávání, pouhá fráze nebo priorita vlády a regionů?

Zpravodajství
Zpravodajství
Sdílet článek:

Podpora technického vzdělávání, pouhá fráze nebo priorita vlády a regionů?

 
  REGIONY
V CENTRU
DĚNÍ
Elektronický bulletin na podporu sociálního
dialogu na regionální úrovni
č. 5 tri tecky říjen 2014
   
 

Podpora technického vzdělávání, pouhá fráze nebo priorita vlády a regionů?

Česká republika pociťuje dlouhodobě nedostatek řemeslníků a technických pracovníků, což působí firmám nemalé starosti. Ba co víc, zájem žáků základních škol o tyto obory neustále klesá. Jak se k podpoře odborného školství staví vláda? A co pro změnu špatného stavu dělají kraje či samotné firmy?

Více >>

 
     
 

ROZHOVOR...

s Alešem Adamusem, ředitelem Střední odborné školy Třineckých železáren

„Největší problém českého vzdělávání vidím ve špatně nastaveném oborovém systému, který není dostatečně řízený podle skutečné potřeby našeho průmyslu respektive konkrétní potřeby trhu práce v daných krajích. Stát by měl vytvářet stejné podmínky soukromým i státním školám, které cíleně připravují mladé lidi pro trh práce a negenerují na trhu těžko uplatnitelné absolventy.“

Více >>

 
     
 

POHLED Z KRAJE...

Přední evropský výrobce technických tkanin spolupracuje se studenty technických oborů

Podpora studentů technických oborů zaměřených na textilní průmysl je pro Kordárnu zcela přirozenou a do jisté míry i nutnou investicí do budoucnosti – dlouhodobě se totiž potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.

Více >>

PŘÍKLAD DOBRÉ PRAXE...

VEBA Broumov si vychovává své budoucí zaměstnance

VEBA už dnes není pouze předním výrobcem tkanin a jednou z největších textilních firem v Česku. Zaměřuje se na zlepšování a kultivaci podnikatelského prostředí v regionu Broumovska a aktivně se věnuje podpoře technického školství.

Více >>

 
     
 

DOBRÁ RADA...

Krácení dovolené

Na kolik dní dovolené mám nárok v hlavním pracovním poměru na dobu neurčitou? Podle mé pracovní smlouvy činí pracovní doba 18,5 hodin týdně a je rozvržena nerovnoměrně, což znamená, že pracuji každý den 2,5 hodiny včetně víkendů. Mám invaliditu 2. stupně a zaměstnavatel mi sdělil, že se mi dovolená krátí na polovinu.

Zjistit odpověď >>

Srážky ze mzdy

Může zaměstnavatel zaměstnanci srazit ze mzdy údajný přeplatek na náhradě mzdy za dovolenou, který vznikl chybným výpočtem průměrného výdělku pracovnicí mzdové účtárny zaměstnavatele?

Zjistit odpověď >>

 
     
 

VĚDĚLI JSTE?...

Rok 2015 bude Rokem průmyslu a technického vzdělávaní

Svaz průmyslu a dopravy České republiky vyhlásil 29. září na svém Sněmu rok 2015 Rokem průmyslu a technického vzdělávání. Záměrem tohoto projektu je zvednout zájem veřejnosti o technické obory a zejména zviditelnit již existující úspěšné projekty podpory technického vzdělávání.

Rokem by se mělo prolínat několik páteřních aktivit, zejména online kampaň, vzniknout by měla interaktivní webová stránka, jejíž ambicí je stát se centrálním místem, shrnujícím existující podporu technického vzdělávání.

Záměrem je zorganizovat Týden techniky-celonárodní prezentaci průmyslových podniků, výzkumných ústavů, vysokých technických škol, odborných škol a technicky zaměřených školek, fondů a nadací podporujících technické vzdělávání.

Zjistěte více >>

 
     
Regionální zastoupení SP ČR | Regionální poradenská centra ČMKOS
Portál www.socialnidialog.cz
Loga esf eu oplzz Elektronický bulletin je spolufinancován z prostředků ESF
prostřednictvím OP LZZ a státního rozpočtu ČR.
 

Kategorie

Další články

Poradna

Nevíte si rady s nějakým
pracovně-právním
problémem?