Celková nezaměstnanost dosáhla v Česku koncem června 3,7 procenta, bez práce tak bylo 269 tisíc lidí.

Počet hromadných propouštění ale přesto v meziročním srovnání roste. Za celý loňský rok, kdy ještě ekonomika rostla, jich bylo 110. Na překročení tohoto počtu hromadných propouštění stačily od vypuknutí koronakrize poslední tři měsíce, kdy kvůli epidemii došlo k nucenému uzavření řady podniků, obchodů a restaurací. Od dubna do června tak majitelé nahlásili už 113 hromadných propouštění, která se dotkla necelých 11 tisíc lidí.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka statistiky nezaměstnanosti ve většině oborů ekonomiky zkresluje kurzarbeit, nazývaný vládou program Antivirus. Ten umožňuje podnikům postiženým koronavirem získat od státu příspěvek na mzdy: za podmínky, že takové místo zůstane zachováno a lidé neskončí na úřadech práce. S touto podporou zatím vláda počítá do konce srpna. Možnost příspěvku na mzdy dosud využilo několik desítek tisíc zaměstnavatelů, kteří požádali o dorovnání mezd pro více než 700 tisíc lidí.

“Jediný sektor, který se zbavuje lidí, je cestovní ruch, kde už část podnikatelů letošní sezonu odepsala. Ostatní vyčkávají, co se stane na podzim, a stále počítají s oživením tuzemské a zahraniční poptávky po ústupu koronaviru. Jde o ‘zadrženou’ nezaměstnanost. A totéž platí i pro hromadná propouštění,” komentoval současný stav analytik ČSOB Petr Dufek.

Na příspěvcích programu Antivirus zatím stát vyplatil kolem 14 miliard korun. Počet žádostí podniků za měsíc květen ale poklesl o více než 16 tisíc a bylo jich jen 32 374. Objem vyplacených peněz na květnové výplaty byl tak 3,7 miliardy korun, pro ty dubnové ještě podnikatelé stát žádali o 7,2 miliardy. Možné propouštění spojené s menším množstvím žádostí se ale zatím v nárůstu lidí bez práce neprojevilo. Podle ministerstva práce a sociálních věcí počet vyúčtování za květen ještě naroste, protože úřady práce potřebují čas na kontrolu dat i provedení platby, která se společnostem vyplácí až zpětně. Dalším vysvětlením je to, že firmy upřednostňují před příspěvkem na mzdy odpuštění plateb zdravotního a sociálního pojištění.

Dobrá červnová čísla míry nezaměstnanosti ale zároveň nezachycují některé jiné kroky firem. Většina z nich zatím reagovala na pokles výroby rušením neobsazených míst a zastavením nabírání nových lidí. Mnohé se navíc zbavily externích pracovníků, které jim dodávají pracovní agentury. Významná část z nich byli cizinci, nejčastěji z Ukrajiny. V těchto případech také zaměstnavatelé nemusí odcházejícím vyplácet žádné odstupné.

To díky síle odborů v řadě firem může dosahovat až několika měsíčních platů a být dalším důvodem, proč podniky s propouštěním vyčkávají.

Posledním důvodem, který čísla o nezaměstnanosti zkresluje, je to, že v evidenci úřadů práce nejsou lidé, kteří jsou nyní ve dvouměsíční výpovědní lhůtě.

Zdroj: www.ihned.cz