Index trhu práce je nejsilnější od třetího kvartálu 2011 a na první pohled působí velmi optimisticky. Na druhou stranu třetí čtvrtletí roku je tradičně obdobím, kdy společnosti nejvíce nabírají nové zaměstnance a při pohledu na sezonně očištěná data vidíme spíše stagnaci ve srovnání s 3. čtvrtletími v předchozích letech,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Velkou výjimkou je sektor Výroba a rozvod elektřiny, vody a plynu, který zaznamenává nejsilnější index v historii tohoto průzkumu v ČR,“ doplnila.

Zaměstnavatelé v pěti z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil. Nejsilnější Index předpovídá odvětví Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s hodnotou +19 % a odvětví Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům předpovídá aktivní náborové plány s Indexem +10 %. Oproti tomu nejslabší hodnoty vykazuje odvětví Stavebnictví (-6 %) a Doprava, skladování a komunikace (-4 %). Stagnující trh práce se dá očekávat v odvětví Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura (0 %).

Uchazeči na Moravě mohou v dalších třech měsících očekávat nejsilnější náborové prostředí s čistým indexem trhu práce +10 %. Zaměstnavatelé v Praze hlásí nejistý trh práce s Indexem +1 % a utlumené náborové aktivity hlásí Čechy s Indexem 0 %. V porovnání s minulým čtvrtletím Morava hlásí nárůst náborových aktivit o 11 procentních bodů. V Čechách a v Praze Index mírně posílil, a to o 2 procentní body.

ManpowerGroup ČR rovněž zveřejnila výsledky 9. ročníku každoročního průzkumu Nedostatek lidí s potřebnou kvalifikací, který se zaměřuje na obsaditelnost konkrétních pozic vhodným uchazečem.

I v době poměrně vysoké nezaměstnanosti společnosti těžko hledají vhodné kandidáty pro celou řadu pracovních pozic. Požadavky firem na zaměstnance se s technologickým pokrokem mění stále rychleji. Mnohem rychlejším tempem než se vyvíjí kvalifikační struktura populace. Navíc demografický vývoj vede k tomu, že aktivní populace ve vyspělých zemích se zmenšuje. Lidí je tedy na trhu práce stále méně a tito lidé mají stále více nevhodnou kvalifikaci a dovednosti,“ říká Jaroslava Rezlerová.

Situace v České republice je pro zaměstnavatele relativně příznivá, i když se ve srovnání s předchozím rokem o 2 procentních body mírně zhoršila. V České republice těžko obsazuje svá pracovní místa 11 % zaměstnavatelů, a tedy ČR zaujímá 6. nejlepší místo z globálního hlediska. Česko je zároveň jedna ze zemí s nejnižším Manpower indexem trhu práce, který ukazuje na poměrně nízké náborové aktivity firem.

Na trhu chybí především lidé s technickým vzděláním. Řemeslníci, technici, mechanici, obchodníci a pracovníci informačních technologií se již tradičně dostávají do první desítky žebříčku pozic, na které firmy nejhůře hledají vhodné kandidáty,“ uzavírá Jaroslava Rezlerová.

Jak vidíte trh práce v České republice vy?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.