Poměry v byznysu i v justici jsou podle zjištění deníku Hospodářské noviny dále neudržitelné, něco se udělat musí. Podnikatelé začínají volat po občanské aktivitě. Rozkrádání a korupce brání provedení nezbytných ekonomických reforem, říká jeden z nejbohatších Čechů, šéf Agrofertu Andrej Babiš.

Stále početnější skupina podnikatelů kritizuje korupci. Ta už podle nich v Česku překročila únosné meze. Politické garnituře už nevěří. A začínají volat po občanské aktivitě. Zvláště tvrdě kritizuje poměry v tuzemsku majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš. Státní majetek je podle něj „díky dokonalému systému rozkrádán po stamilionech a miliardách“. Právě korupce podle něj brání provedení nezbytných ekonomických reforem, protože politici pro ně nezískají občany: „Jak mohou po občanech chtít, aby šetřili, aby se uskromnili, když lidi vidí, jaké obrovské sumy se rozkradou ze společné kasy!“ řekl deníku Babiš.

A tvrdí, že situace se stala neúnosnou po roce 2006, kdy politickou kulturu v Česku začali určovat “lidé jako Mirek Topolánek, Marek Dalík, Aleš Řebíček, Pavel Bém, Roman Janoušek či Martin Roman“. A Babiš není s těmito názory, podle zjištění Hospodářských novin, sám. Padají i stejná jména, jen se je podnikatelé neodvažují tak jako Babiš jmenovat nahlas – už proto, že pro obvinění právě těchto osob nejsou žádné konkrétní důkazy. Jasné je, že poměry v byznysu i v justici jsou neudržitelné, něco se udělat musí. „Vláda se pokouší situaci zlepšit, jenomže to jde příliš pomalu a ne dost razantně,” soudí majitel skupiny Linet Zbyněk Frolík, který od nuly vybudoval jednu z nejúspěšnějších českých exportních firem. „Korupce je největší brzdou české ekonomiky. A hlavní téma, o které se investoři v souvislosti s Českem zajímají,” upozorňuje podle listu Magdalena Souček, vedoucí partnerka české pobočky Ernst & Young.

-pda-