V případě, že na sebe kvůli neuváženému zahrnutí dovolené do daní podnikatel „poštve“ kontrolory, může se touha ušetřit významně prodražit.

Během letních prázdnin je dobré důkladně doložit i skutečné služební cesty. V červenci a v srpnu je totiž mají kontroloři v hledáčku více než po zbytek roku.

Pokud chce mít podnikatel jistotu, že nebude mít problémy s finančním úřadem, měl by v cestovním příkazu uvést podrobný program zahraniční cesty. Ten může obsahovat i informace, s kým a kde jednal,“ upozuorňuje daňová poradkyně společnosti TaxVision Blanka Štarmanová.

Pracovní setkání během rodinné dovolené se samozřejmě nedá vyloučit, ale rozhodně k odečtení nákladů na týdenní pobyt u moře nestačí, upozorňuje poradkyně.

Takové pokusy jen přitahují pozornost kontrolorů. Zato v případě, že podnikatel musí během dovolené vyřešit pracovní záležitosti a potřebuje například připojení k internetu, nebo se dokonce musí z dovolené předčasně vrátit, náklady s tím spojené už pracovními výdaji samozřejmě jsou,“ doplňuje Blanka Štarmanová,

Z daní si odečtete i nocleh či parkovné

Třetina Čechů ovšem na dovolené intenzivně pracuje nebo řeší nějakou pracovní záležitost. Je-li podnikatel v zahraničí na skutečně služební cestě, není problém uplatnit v nákladech účtenky za nocleh, cestu, parkovné a další výdaje spojené s pracovními povinnostmi a tyto položky si odečíst z daní.

Použitelné jsou však pouze účty za jednu osobu, ne za celou rodinu. Doklady musí být striktně rozdělené na výdaje související s podnikáním a ty ostatní, které už v daních nemají co dělat,“ popisuje poradkyně.

Pozornost berních úřadníků zvyšuje už samotný fakt, že podnikatel jezdí na služební cesty výhradně nebo více během letních prázdnin. Pozornost kontrolorů vzbudí také účet za zájezd s cestovní kanceláří, byť třeba jen pro jednu osobu.

Největší chybou, které se podnikatelé při účtování služebních cest‘ dopouštějí, je uplatnění více letenek nebo ubytování pro všechny rodinné příslušníky v nákladech. Při služební cestě je standardní samostatně koupená letenka a hotel vybraný podle firemních postupů. Všechny zahrnuté náklady je pak důležité mít doložené náležitými doklady, například fakturou za letenky, účty z restaurací a podobně,“ doplňuje Blanka Štarmanová.

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-