Na nereálnost zvýšení minimální mzdy podle svého prezidenta Petra Kužela dlouhodobě upozorňuje i Hospodářská komora. „Tripartitní jednání zcela jasně ukázalo, že podnikatelé jsou v tomto názoru jednotní. Zvyšování minimální mzdy a jeho sekundární jevy mohou přinést další negativní jevy i v době, kdy je snahou oslabovat korunu,“ dodal.

Zaměstnavatelé proto nesouhlasí s výrokem předsedy Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumíra Dufka, který řekl: „Jsme si vědomi, že ta částka nemůže být přepálena, protože firmy v České republice částku unesou jen někde ve výši maximálně 600 až 700 korun ročně.“ Zaměstnavatelé nepovažují takový postup za seriózní, ale spíše za pokus o mediální zviditelnění.

Odbory by podle zaměstnavatelských svazů měly reálnost svých požadavků nejprve konzultovat s nimi. V letošním roce se česká ekonomika propadne přibližně o 1,5 procenta. Ani příští rok nepřinese výrazné oživení, podle odhadu zaměstnavatelů se HDP zvýší zhruba o jedno procento.

Lidé s minimální mzdou si polepšili od srpna o 500 korun po více než šesti letech. Na výplatní pásce tak najdou něco přes třetinu toho, co na ní má průměrný zaměstnanec. Zvýšení minimální mzdy nařídila vláda Jiřího Rusnoka. Víc by si mělo podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí vydělat až 120 tisíc pracovníků. Minimální mzda se začala vyplácet od roku 1991.

Jaká by podle vás měla být výše minimální mzdy?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.