Naší snahou je zlepšovat podmínky podnikání a pomáhat rozvoji regionů. Zajištění bezpečného a stabilního napájení Šluknovského výběžku elektrickou energií vnímáme jako zásadních věc pro místní podniky,“ uvedla generální ředitelka SP ČR Dagmar Kuchtová k záměru svolání diskuse. Konkrétní příklad zmínil hostitel setkání předseda správní rady TOS VARNSDORF Jan Rýdl, který poukázal na obavy z výpadků elektřiny. „Jeden den výpadku elektřiny znamená ztrátu pěti milionů korun. Zvýšení spolehlivosti dodávek je však pro nás nezbytné i z toho, důvodu, že zvažujeme rozšíření výroby,“ uvedl.

Představitelé místních firem jako je například Benteler ČR, ELITE, HELIX či Metalurgie Rumburk uvedli, že řešení záložními zdroji by pro ně z dlouhodobého hlediska bylo ekonomicky nevýhodné. Zástupce společnosti Teplárna Varnsdorf Miroslav Novotný navíc upozornil, že v jejich případě nejde pouze o finanční ztráty, ale v době výpadku je rovněž ohrožena dodávka tepla do města a například společnosti Velveta. Navíc některé podniky plánují rozšíření výroby a chystá se příchod zahraničních investorů.

Na jednání byl pozván a na dotazy podnikatelů odpovídal člen představenstva ČEZ Distribuce a ředitel úseku Síťové služby Vladimír Budinský. Poukázal na to, že přenosové možnosti stávajících vedení a zatížení v oblasti dosahuje limitních hodnot a že v případě kalamity nebude možné zajistit podnikům bezpečnou a trvalou dodávku elektrické energie. „Již 20 let se snažíme o nápravu stavu vybudováním nového 110kV vedení,“ uvedl. Zmínil kompromisní řešení výstavby a úpravy původního návrhu výstavby nového vedení, díky němuž by v České republice vzniknul ojedinělý případ vedení elektrické energie, kdy jeho část, v úseku chráněné krajinné oblasti, bude vedena kabelem pod zemí.

Chceme konsensus a jsme ochotni přijmout racionální argumenty obcí a snažit se jim vyjít vstříc,“ uvedl Vladimír Budinský, který zmínil například možnost zvýšení ochranných valů či designové provedení sloupů elektrického vedení. Podle Ladislava Ráliše, vedoucího odboru Rozvoje sítí společnosti ČEZ Distribuce, se připravují webové stránky (www.cezdistribuce.cz/sluknovsko), které budou obsahovat základní informace o projektu a o tom, v jakém stádiu se nachází či soubor nejčastějších otázek ze strany podnikatelů a veřejnosti a odpovědí.

-lhe-