„U pěti procent nejméně placených zaměstnanců jsou si ženy a muži rovni. Pak rozdíl ve výdělcích ale velmi rychle roste. Hranice chudých výdělků se týká především žen. Víc než čtvrtina jich pracuje za nízké mzdy, kdy hovoříme o pracující chudobě,“ uvedl Dalibor Holý z Českého statistického úřadu.
Podle mezinárodní organizace práce představuje nízký výdělek právě dvě třetiny mediánu. Tato hranice činila letos v prvním čtvrtletí asi 13 770 korun. Medián neboli střední hodnota, na kterou dosáhne polovina pracovníků a polovina je pod ní, byla 20 651 korun.
Do 11 tisíc korun hrubého včetně prémií vydělává osm procent žen. Mediánový příjem servírek dosahuje 11 231 korun. O necelých 200 korun víc mají vrátné a pracovnice ostrahy. Medián pomocnic v kuchyni činí 11 511 korun a uklízeček 11 755 korun. O mnoho lépe na tom ale nejsou některé kvalifikované profese. Střední příjem švadlen a šiček je 12 545 korun, pekařek a cukrářek 13 270 korun a kuchařek 13 772 korun. Podobně jsou na tom i prodavačky.
„Rozhodně se dá říct, že ženy jsou soustředěny do oborů a zaměstnání, kde je nižší mzdová úroveň. Je otázka, jestli by tam byly vyšší mzdy, kdyby tam pracovali jen muži,“ řekl Holý.
Ženy si vydělají méně ale i tehdy, když dělají stejnou práci jako muži. „Ukázalo se, že na stejné pozici je rozdíl asi deset procentních bodů,“ uvedla Alena Křížková ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.
Podle ní se do rozdílů v odměňování promítají stereotypy a málo možností sladit rodinu s prací. Zmínila ale i častou diskriminaci ze strany zaměstnavatelů. Holý dodal, že muži jsou na rozdíl od žen také drzejší a nestydí se říct si o víc peněz.
Desetina nejlépe placených žen v ČR si podle Holého vydělá nad 36 tisíc korun, desetina nejlépe placených mužů má ale přes 46 tisíc korun hrubého. Procento žen, které si vydělají nejvíc, dostává nad 73 tisíc korun. Tuto sumu však mají více než tři procenta mužů, procento těch s nejvyšší odměnou dostává nad 121 tisíc korun.
Roli v odměňování žen a mužů hraje také jejich věk. „U hodně mladých mužů jsou mzdy nízké, ale rychle rostou. Do čtyřicítky si polepšují. Nejvíc vydělávají muži mezi 35 a 39 lety. Nejvyšší mzdy tedy mají Husákovy děti,“ uvedl Holý.
Podle něj ženy začínají se mzdou zhruba o tisícovku nižší než jejich mužští vrstevníci. Zpočátku rostou sice i jejich výdělky, ale jen do jejich třicítky. Pak se přidávání zastaví a ženský příjem se dokonce propadá.
„Ve věku od 35 do 39 se ženy musí starat o malé děti. Rozdíl se z tisícovky rozestoupí. Před čtyřicítkou je už přes 6000 hrubého. Ženy už pak muže nikdy nedoženou,“ podotkl Holý.
Máte podprůměrnou, nebo nadprůměrnou mzdu?
Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.