Maminky malých dětí si víc než kdo jiný uvědomují hodnotu času, a to zejména toho, který mohou věnovat rodině. Proto mnohé z nich v době, kdy se mají vrátit do svého původního zaměstnání, zjišťují, že už mají o své pracovní dráze jiné představy. Už si totiž nemohou dovolit neplánované přesčasy, zbytečné nekonečné porady, tlachání v pracovní době nebo vrtošivé šéfy. A tak logickou volbou může být mimo jiné i vlastní podnikání nebo práce na volné noze.

„V každé profesi je důležitá motivace, a ta u těchto žen dost často obsahuje dva nároky: aby je práce naplňovala, bavila a těšila a zároveň aby její vykonávání nebylo příliš náročné na čas,“ upozorňuje psycholožka Marta Boučková. A tady se podle ní otevírají dveře fantazie dokořán.

„Představa, že podnikání bude dobře placeným koníčkem, který se nijak nedotkne chodu rodiny a kde není zlých nadřízených, je víc než iluzorní,“ varuje psycholožka a potvrdí to každý, kdo to v podnikání někam dotáhl. První roky, kdy pracujete sami na sebe, jsou totiž extrémně náročné, s nejistou vidinou výdělku a s velkým dopadem na soukromý život. A to si s péčí o malé děti moc nerozumí.

„To ovšem neznamená, že nemůžete s dítětem úspěšně podnikat. Jen je potřeba ujasnit si reálně, co od tohoto kroku očekáváte a co můžete investovat, ať už finančně nebo v podobě vlastního nasazení,“ dodává Boučková.

S tím, že nezávislé podnikání není pro každého, souhlasí marketingová lektorka Magdalena Čevelová. „Je vhodné zejména pro specialisty, jejichž podnikání stojí hlavně na tom, co dovedou, jako jsou třeba projektoví manažeři, koučové, grafici, překladatelé a podobně.“ Důležitější než zvolený obor je ovšem podle ní vaše osobní nastavení.

Pokud máte nad sebou raději pevné vedení, máte problém donutit se k práci nebo je pro vás důležitá jistota stabilního platu a placené dovolené, raději se místo práce na volné noze poptejte po zkráceném úvazku,“ radí Čevelová.

Je možné, že vám váš dosavadní zaměstnavatel v této věci vyhovět nechce nebo nedovede. Pak může být řešením rekvalifikační kurz. Informace o těch, které jsou právě k dispozici ve vašem okolí, získáte na příslušném úřadu práce nebo na internetu.

A věřte, že jako matka malých dětí nemusíte být na pracovním trhu nutně znevýhodněna. Na rozdíl od absolventů vám nechybí zkušenosti, při pracovním pohovoru vám už nebudou klást impertinentní dotazy, jestli neplánujete být v dohledné době matkou, a navíc jste při péči o rodinu získala tu nejlepší kvalifikaci: organizační schopnosti, efektivní time management a pohotovost při řešení problémů.

Jaké máte zkušenosti s návratem z rodičovské dovolené do práce?

Řekněte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.