Průměrná roční výše odměny ovšem vzrostla meziročně o sedm procent na 24 261 korun. Vyplývá to z průzkumu serveru Platy.cz, který zveřejnil zpravodajský portál Finanční noviny.cz.
Výše odměny přitom závisela na úrovni zastávaného místa. Zatímco průměrná odměna například u pomocných zaměstnanců byla 5613 korun, na pozicích v nižším a středním managementu byla téměř desetkrát vyšší. Nejvyšší odměny dostávají vrcholoví manažeři. Jejich průměrná výše byla loni 150 072 korun.
Nejvyšší odměny v loňském roce podle výsledků průzkumu dostali lidé pracující na pozicích generální ředitel, průměrně to bylo 290 011 korun. Obchodní ředitelé si přišli v průměru na 177 161 korun a výkonní ředitelé na 176 971 korun. Odměny jsou na těchto pozicích poměrně běžné, uvedla je přibližně polovina účastníků průzkumu. Z analýzy vyplývá, že výše odměn na těchto pozicích je v průměru dvoj- až trojnásobkem jejich průměrného měsíčního platu.
Na opačném konci žebříčku odměn jsou lidé pracující jako zedník, truhlář, číšník, řidič kamionu a řidič. Na těchto pozicích dostávají lidé odměny málokdy, a když, tak nepříliš vysoké. Například u zedníka za loňský rok průměrná odměna činila 8267 korun, u truhláře 9675 Kč.
Z hlediska velikosti zaměstnavatele dostávali odměny nejčastěji pracovníci ve firmách nad 1000 zaměstnanců. Mělo je zde 43 procent lidí a jejich průměrná úroveň byla nejvyšší – 29 127 korun. Naopak nejméně lidí odměny dostalo ve firmách s maximálně deseti zaměstnanci, pouhá čtvrtina. Navíc byly s 18 900 korunami ročně v průměru nejnižší.
-pda-