Obavy odborářů pramení z prvního návrhu státního rozpočtu České republiky na rok 2015, s nímž přišel ministr financí Andrej Babiš. Podle tohoto návrhu by rezort školství měl dostat navíc jen 83 milionů korun, což za naprosto nepřijatelné označují nejen odbory, ale i ministr školství Marcel Chládek. Požadují navýšení o tři až pět miliard.

„Návrh ministra Babiše je pro učitele i nepedagogické pracovníky obrovským zklamáním,“ prohlásil Dobšík.

Zatímco policistům, hasičům a zaměstnancům ve státní správě by se příští rok měly platy zvýšit nejméně o 2000 korun, školských pracovníků by se to netýkalo. Pokud by měli dostat přidáno řádově stejně, vyžádalo by si to podle Dobšíka asi pět miliard navíc. Připomněl, že existuje shoda na tom, že průměrný plat učitelů by měl činit 130 % průměrné mzdy v ČR, ale ve skutečnosti to jsou pouze 103 procenta.

Místopředsedkyně ČMOS školství Markéta Seidlová doplnila, že průměrný plat řadových učitelů bez vedoucích pracovníků byl loni dokonce o přibližně 600 korun nižší než průměrná mzda v ČR, která činila 25 128 korun. Uvedla také, že oproti roku 2012 si vloni učitelé na průměrném platu sice nominálně polepšili o 163 korun, avšak jejich reálné platy stagnují – přesněji řečeno klesly o jeden procentní bod.

Případné protesty zatím odbory nechystají a věří, že o navýšení peněz v rozpočtové kapitole určené pro školství se ještě bude jednat a původní návrh ministerstva financí se změní.

Domníváte se, že by učitelé a ostatní pracovníci ve školství měli dostat přidáno?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.