Zaměstnanci veřejného sektoru dostanou přidáno už letos, a to od listopadu. Zatím ale není jasné, o kolik si přilepší. V úterý to po jednání členů vlády s odboráři řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle něj by platy mohly růst o původně navrhovaná tři procenta.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly není dohoda ještě úplná. Bude požadovat více než tři procenta. “K této diskusi se vrátíme k září,” doplnil.

Pokud to rozpočet umožní, tak by se mohly od listopadu (platy) ty dva měsíce navýšit stejnou měrou, jak počítáme od roku 2016, to znamená o ta tři procenta,” řekl po schůzce novinářům Babiš.

Podle Babiše přidání od letošního listopadu o tři procenta představuje za dva poslední měsíce roku 660 milionů navíc. “Všichni chtějí víc. Musíme být ale rozumní. Pokud to (zaměstnanci veřejného sektoru) dostanou, můžou být spokojeni. Inflace je nízká,” podotkl ministr financí.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky vypadá zvýšení platů už v listopadu reálné.

Definitivní dohodě na přesném růstu platů zabránilo v úterý to, že by Česko mělo nejspíš vracet 7,5 miliardy korun z daně za emisní povolenky. Podle evropské směrnice měly členské země 90 procent povolenek přidělovat zdarma. Český stát na ně ale uvalil darovací daň 32 procent.

Nejvyšší správní soud rozhodl o tom, že v rámci darovací daně za emisní povolenky musíme vracet 7,5 miliardy korun. To je dost velký zásah do rozpočtu pro rok 2015,” uvedl Babiš.

Odboráři v úterý jednali s premiérem, ministryní práce Michaelou Marksovou (ČSSD) a Babišem. Dohodli se i na tom, že by se v příštím roce měl fond kulturních a sociálních potřeb zvednout o půl procenta. Odbory původně žádaly, aby se zvýšil z jednoho na dvě procenta. Ministr financí upřesnil, že půlprocentní zvýšení znamená 670 milionů korun.

Opozice vnímá plánovaný krok negativně. Ekonomický expert ODS Jan Skopeček podotýká, že vláda dělá dvě věci – zvyšuje počet úředníků a zároveň jim zvyšuje platy. Na zvýšení objemu peněz na platy o tři procenta se dohodla koalice v dubnu. Odbory dohodu vládních stran kritizovaly. Vadilo jim, že s nimi politici o úpravě nejednali a na růstu odměn se shodli při projednávání konvergenčního programu pro přijetí eura a schodku rozpočtu. Odboráři poukazovali i na to, že poslancům, ministrům a dalším činitelům příští rok porostou výdělky víc než o tři procenta.

Platy státních zaměstnanců narostly už loni v listopadu. Nárůst o loňských 3,5 procenta byl nejvyšší od posledního plošného zvýšení v roce 2009.

 

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-