Vyšší platy také čekají na zaměstnance technických oborů nebo farmacie. Podobné štěstí naopak nebudou mít bankéři a finančníci. Banky musely propouštět, mzdy by proto měly stagnovat. Dál ale zůstávají nadprůměrné.

Většina dětí si i dnes přeje stát se popelářem, bagristou anebo kosmonautem. S počítačem touží pracovat málokdo. Právě o IT specialisty je ovšem na trhu práce největší zájem. Přes tvrdou konkurenci je kvalifikovaných programátorů pořád nedostatek, čemuž odpovídají i mzdy. Letos si ale nejvíc polepší vývojáři mobilních aplikací, kteří dostanou přidáno až 10 procent. Přitom už teď vydělávají 50 až 100 tisíc korun za měsíc. „Mzdy v segmentu jsou pod velkým tlakem. Speciálně v Praze působí mnoho zahraničních firem, které tu cenovou hladinu zvyšují,“ řekl Jan Hlaváček, ředitel divize CompuGroup Medical.

Pokud společnost nechce přetahovat odborníky od konkurence, sama si je vychová z talentovaných studentů. „Jsou zpravidla rozebraní už během studia. Firmy si je zkrátka zamluví, spolupracují s nimi už během studia na vysoké škole. Ti se zkrátka na pracovním trhu ani neohřejí,“ dodal analytik LMC Tomáš Dombrovský.

Očekáváte, že vám zaměstnavatel letos zvýší plat?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.