Tak reagoval na požadavky některých odborů bezpečnostních složek, které po víkendu zvažují podobně jako nespokojení lékaři podání hromadných výpovědí, premiér Petr Nečas (ODS). Radikální postoj některých odborových svazů bezpečnostních složek vyvolala reakce ministra vnitra Radka Johna (VV) na petici za jeho odvolání. John totiž řekl, že odstupovat nehodlá. Vláda podle Nečase při jednání s lékaři bude dbát na to, aby ústupky nevyvolala eskalaci požadavků dalších skupin státních zaměstnanců.

Odborová organizace Unie bezpečnostních složek (UBS) uvažuje o tom, že se nechá inspirovat lékařskou akcí Děkujeme, odcházíme a přistoupí také k podávání hromadných výpovědí. Šéf UBS Miloš Plechatý například agentuře ČTK řekl, že příprava podobné akce by mohla následovat v případě neúspěchu petice za odvolání Radka Johna. Odbory kritizují mimo jiné úsporná opatření v resortu vnitra, hlavně snižování mezd.

Příslušníkům bezpečnostních složek se od ledna snížily platové tarify o deset procent, odbory ale namítají, že kvůli škrtání různých příplatků je propad daleko vyšší. V některých případech jde podle odborářů až o patnáctiprocentní propad, což se šéf resortu snažil ve víkendových politických debatách v českých médiích vyvrátit.

-pda-