Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku přibylo 65 364 lidí bez zaměstnání, jak vyplývá z údajů Úřadu práce ČR. Jak napsal server Finančnínoviny.cz, pokles nezaměstnanosti je podle oslovených analytiků způsoben jen sezónními faktory, kdy na jaře a v létě jsou najímáni dočasní pracovníci.

Míra nezaměstnanosti sice do léta ještě bude podle ekonomů klesat, na podzim ovšem opět stoupne. Důvodem je stále především slabý vývoj ekonomiky. Opravdový obrat lze prý čekat až příští rok,“ uvedly Finančnínoviny.cz, které dále citovaly názory dalších analytiků:

„Za květnovým poklesem nezaměstnanosti stála především pokračující tvorba sezonních prací ve stavebnictví a v zemědělství. Celková situace na pracovním trhu však není dobrá, když bez práce je téměř 550 tisíc osob a za poklesem nezaměstnanosti stojí téměř výhradně sezonní faktory,“ sdělil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Nezaměstnanost bude klesat podle analytika ČSOB Petra Dufka i v dalším měsíci. „V létě se však situace na trhu již stabilizuje a na podzim se počty lidí bez práce začnou jako tradičně znovu navyšovat,“ upozornil.

Skutečná změna k lepšímu nastane podle něj i dalších ekonomů až příští rok. „Většina společností bude nové pozice otevírat až ve chvíli, kdy uvěří v dlouhodobé ekonomické oživení,“ uvedl senior manažer v PwC Česká republika Libor Stodola.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška je z historického hlediska květnový pokles počtu lidí bez práce o zhruba 18 tisíc relativně nízký. Určitou naději ale podle něj vzbuzuje mírný růst počtu volných pracovních míst. „Statistika nezaměstnanosti se tedy přidává k řadě dalších, které naznačují, že česká ekonomika od druhého čtvrtletí možná přestala padat,“ uvedl.

Za špatnou situací na trhu práce stojí podle hlavního ekonoma Patria Finance David Marka rok a půl trvající recese.

„Klesající ekonomika eurozóny a slabá domácí poptávka vede většinu firem k opatrnosti a snižování nákladů. Z pohledu nezaměstnanosti je však důležité, že snižování nákladů do určité míry proběhlo přes pokles mezd a díky tomu je zvýšení nezaměstnanosti mírnější, než by jinak bylo,“ řekl s tím, že podle staré metodiky používané do konce loňského roku činila nezaměstnanost v květnu 9,4 procenta, loni v květnu to bylo 8,2 procenta.

Co si myslíte o současné míře nezaměstnanosti v České republice?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.