Jednorázový tisícový příspěvek dostanou senioři kvůli minimální valorizaci penzí v příštím roce. Důchody kvůli nízké inflaci a malému růstu průměrné mzdy stoupnou měsíčně jen o 40 korun.

KSČM chtěla původně jednorázový příspěvek zvýšit až na 1200 korun. Sněmovní výbor ale tento návrh zamítl. Poslanec KSČM Miroslav Opálka je ale i dál přesvědčený, že částka měla být vyšší.

Dojde k poklesu reálné hodnoty průměrného důchodu. Jestli se navyšují mzdy a platy v podnikatelském a nepodnikatelském sektoru, tak si myslím, že jsme měli přidat více,” říká Opálka.

Výborem neprošel ani návrh ODS na zvýšení valorizace penzí. Podle předsedy strany Petra Fialy by neměl být příspěvek jen jednorázový.

Připadá nám to málo v době, kdy se těšíme velmi příznivým ekonomickým číslům a kdy hlavně vláda rozdává na všechny strany – zvyšuje počet státních zaměstnanců i počet úředníků,” uvedl Fiala.

Rozpočet pro příští rok s příspěvkem pro důchodce nepočítá. Kde na něj vezme ministerstvo práce a sociálních věcí peníze, popsala poslankyně hnutí ANO Radka Maxová: „Domluva je taková, že se peníze ušetřené z letošního roku převedou do rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí, aby mohla být tato částka vyplacena.”

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení byl průměrný starobní důchod na konci loňského roku 11 075 korun. Letos na konci prvního pololetí to bylo 11 316 korun.

Souhlasíte s jednorázových příspěvkem pro penzisty?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-