Napsal to server Aktuálně.cz.

Šest penzijních společností, které tento finanční produkt nabízejí, získalo během dubna dohromady 9610 podpisů nových smluv. V předchozích dvou měsících přitom získaly jen o zhruba 750 smluv méně (8871 v únoru, 8880 v březnu).

Celkový počet účastníků druhého pilíře, tedy důchodového spoření jako hlavní části letošní penzijní reformy, tak po čtyřech měsících od jeho vzniku vystoupal na 31 985 lidí. Avizovaný cíl penzijních společností, které ještě v únoru počítaly s podpisem půl milionu smluv během prvního pololetí, tak zůstává stále velmi daleko.

Zástupci penzijních společností nicméně stále doufají, že blížící se polovina roku přinese nárůst zájmu. Podle schváleného zákona totiž mohou lidé starší 35 let vstoupit do nových fondů právě jen do konce letošního června, pak už se pro ně tato možnost uzavře.

„V květnu a především v červnu čekám výrazný nárůst uzavřených smluv,” říká k dalšímu vývoji Karel Svoboda, prezident Asociace penzijních fondů a generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti.

Zájem o nový systém důchodového spoření chce se zpožděním podpořit také vláda, která pro jeho propagaci vyčlenila 20 milionů korun. V dubnu symbolicky podpořil druhý pilíř i premiér Petr Nečas, který jako jeden z mála vládních politiků oznámil, že do něj vstupuje. Další marketingové aktivity mají na červen připraveny i samy penzijní společnosti.

„První dva roky se bude reforma rozjíždět, jak se ukazuje. Ve finále ale využijí podle nejstřídmějších odhadů důchodové spoření řádově statisíce lidí, o tom jsme přesvědčení,” říká mluvčí Asociace penzijních fondů ČR Ondřej Kubala.

„Důchodové spoření je výhodnější než většina ostatních a podobných produktů na trhu, státní příspěvek je ve výsledku vyšší než u stavebního spoření i než ve třetím pilíři, jen svou roli aktuálně sehrává i vliv politiky, který nejde přehlédnout,” dodává Kubala.

Sociální demokracie je v případě převzetí moci připravená druhý pilíř zrušit, když kromě jiného zásadně nesouhlasí s vyváděním části prostředků ze systému sociálního pojištění. Aktuálně.cz to potvrdil poradce ČSSD pro sociální a daňovou politiku Martin Potůček.

Druhý pilíř umožňuje z povinného sociálního pojištění (tedy prvního, státního pilíře) vyvést tři procentní body na vlastní účet u jedné z šesti penzijních společností za podmínky, že na ně účastník přidá další dva procentní body „ze svého”.

Každá penzijní společnost musí podle zákona do dvou let od svého startu získat 50 tisíc smluv. Penzijní společnosti se neobávají, že by se přes tuto hranici nedostaly.

Ve třetím pilíři důchodového systému, který v ČR nyní nabízí 11 společností, si v penzijním připojištění se státním příspěvkem, které funguje od roku 1994, spoří na penzi přes pět milionů lidí.

Co si myslíte o druhém pilíři?

Řekněte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.