Důvodů může být podle ekonomů hned několik. Část lidí se v polovině spořicí doby dostala do věku, kdy je možné připojištění zrušit a peníze si vybrat, a to bez jakýchkoli sankcí.

Řada lidí se také vážně začala zabývat spořením na důchod. Zajímají se o druhý i třetí pilíř této reformy, získávají nové informace a někteří si spočítali, že obě varianty pro ně nemusejí být výhodné.

Mnohé fondy třeba za loňský rok generovaly reálně i ztrátu, a tak si lidé řekli, že než si takhle reálně generovat ztrátu, tak na to radši rezignují třeba i se sankcí a budou si spořit sami na vlastní pěst,“ domnívá se analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

Objem vyplacených státních příspěvků k penzijnímu připojištění v prvním pololetí přesáhl tři miliardy a 300 milionů korun, což je o 526 milionů více než loni. Průměrný měsíční příspěvek se zvýšil proti konci loňského roku o 74 korun.

Podle odborníků je toto zvýšení důsledkem změn ve vyplácení státního příspěvku. Dříve jej získal každý, kdo odkládal měsíčně alespoň stokorunu. Od ledna je připisován pouze těm, kteří měsíčně spoří minimálně 300 korun.

Ve druhém pilíři spořilo na penzi ke konci července zhruba 80 tisíc lidí. Penzijní společnosti původně očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí za první půlrok zhruba půl milionu osob.

Možností, jak si spořit na důchod vedle běžných a zavedených způsobů, je celá řada. Ekonomové mluví třeba o stavebním spoření, což je podle nich stále dobrá alternativa, jak dlouhodobě ukládat peníze. A to i přes to, že státní příspěvek je oproti minulým rokům nižší.

Dále se lidem nabízejí investice do dluhových cenných papírů nebo investičních diamantů. Volné prostředky lze vložit také do nemovitostí. I hypotéka může být podle odborníků výhodným způsobem investice, kterou můžeme zhodnotit právě ve stáří.

Je podle vás penzijní připojištění dobrá pojistka na stáří?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.