Výnosy penzijních fondů srazila hluboko pod tři procenta ekonomická krize a následná stagnace, současně zapůsobilo především zvýšení spodní sazby DPH z 10 na 14 procent, které vyhnalo průměrnou inflaci v loňském roce na 3,3 procenta.

Samotné zhodnocení penzijních fondů tak loni nestačilo na zachování reálné hodnoty uložených peněz. Spolehlivě se o to ale opět postaral státní příspěvek, který úsporám na důchod přidal v průměru další zhruba 2,5 až tři procenta a posunul tak celkový výsledek nad inflaci.

Penzijní fond Generali připíše za minulý rok jen 1,2 procenta, čímž je nejhorší mezi devítkou fondů, které v loňském roce nabízely „staré“ penzijní připojištění.

Nejlepší zhodnocení za minulý rok naopak připsaly svým klientům penzijní fondy Aegon a České pojišťovny, které se jako jediné dostaly přes hranici dvou procent (2,21 a 2,2 procenta).

Nejvíce zklamaní pravděpodobně budou noví klienti penzijního fondu Allianz. Ten v minulém roce rekordně zvýšil počet svých účastníků o 130 procent na téměř půl milionu. Lákal je právě hlavně na nejlepší zhodnocení, které připisoval v předchozích „krizových“ letech.

Už za rok 2011 sice výnosy u Allianz klesly z předchozích tří procent na 2,69 procenta, i to ale stačilo na uhájení postu nejlépe vydělávajícího penzijního fondu v České republice. Výsledky za loňský rok ale přinesly pád do průměru (1,85 %).

Jaký máte názor na penzijní připojištění – je podle vás potřebné pro „spokojené stáří“?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.