Naším cílem je dlouhodobě připisovat klientům vyšší zhodnocení, než nabízejí spořicí či termínové vklady, a to se nám podařilo. Výnosy fondu jsou tvořeny zejména úroky z bezpečných českých státních dluhopisů,“ komentuje výsledek Marcela Suchánková, obchodní ředitelka ČSOB Penzijní společnosti.

Nejlepší spořicí účty loni připisovaly výnos zhruba 1,5 procenta za rok.

Hlavním cílem transformovaných penzijních fondů je, aby jejich výnosy porážely inflaci. To se ČSOB Penzijní společnosti loni povedlo, když průměrná inflace v roce 2013 činila 1,4 procenta.

Transformované fondy jsou pokračovatelé klasického penzijního připojištění, které bylo možné sjednat naposledy v listopadu 2012. Od loňského roku pak penzijní společnosti nabízejí nové účastnické fondy ve druhém i třetím pilíři důchodového systému.

Zatímco druhý pilíř plánuje současná vláda Bohuslava Sobotky zrušit, třetí – pozměněné penzijní připojištění – má pokračovat a současná vláda chce jeho roli ještě posílit.

Výsledek ČSOB Penzijní společnosti za loňský rok nepřekonal její výsledky v minulých dvou letech. Za rok 2012 připsala společnost svým klientům výnos 1,84 % (byla 4. z devíti fondů na trhu), za rok 2011 pak 1,71 % (5. na trhu).

K výnosu penzijního fondu se dále připočítává výnos ze státního příspěvku. Ten od loňského roku dostávají jen lidé, kteří si měsíčně ukládají alespoň 300 korun. Jeho výše se pohybuje od 90 do 230 korun při úložce alespoň 1000 korun měsíčně. Kdo měsíčně ukládá více než tisíc korun, může si také odečíst až 12 tisíc korun z daňového základu.

Jak byste si představovali zhodnocení svých peněz v penzijním fondu?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.