V době, kdy firmám při náporu druhé vlny epidemie koronaviru docházejí rezervy, jim chce dát možnost propouštět zaměstnance bez udání důvodu. Tedy hned následující měsíc, kdy jim to oznámí. Zároveň by stát měl podnikům přes úřady práce přispět dvěma třetinami na vyplacení tříměsíčního odstupného, což je pro řadu podniků velká zátěž.

Dosud mají zaměstnanci dvouměsíční výpovědní lhůtu a následné odstupné hradí podniky z vlastního. Novinka by platila na jeden rok od schválení zákona.

Průmyslu chybí lidé

“Je to určitě správná cesta. V průmyslu chybí přes 200 tisíc lidí a bude dobře, když liberalizace pracovního trhu nastane,” komentuje návrh šéfky opoziční strany vlivný poslanec vládního hnutí ANO Pavel Juříček.

Ten je zároveň majitelem významného dodavatele dílů pro automobilky Brano Group, jenž řeší kvůli nedostatku zaměstnanců skluzy v dodávkách. Podniku zaměstnávajícímu 2280 lidí bude třeba nově chybět kvůli zavření škol asi 200 zaměstnanců, kteří odejdou na ošetřovné.

Sama Pekarová Adamová považuje svůj návrh za řešení výhodné pro všechny: podniky budou moci udělat kroky ke svojí záchraně, zaměstnanci si zase mohou začít okamžitě hledat novou práci s jistotou, že mají na účtu tři platy v záloze.

Návrh pro dobu konjunktury

Proti jejímu návrhu je ministerstvo práce a sociálních věcí. A úplně vstřícně ho nehodnotí ani někteří odborníci.

“Možná dobře míněný, ale určitě ne šťastně načasovaný nápad. Taková změna podporující větší flexibilitu pracovního trhu by měla smysl během konjunktury, teď může uškodit,” myslí si Tomáš Ervín Dombrovský, hlavní analytik společnosti LMC provozující pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz. Zároveň upozorňuje, že v Česku skoro polovina lidí nemá finanční rezervy a výpadek i jedné výplaty pro ně představuje problém.

Podle zářijových čísel firmy LMC se už koronavirus od jara dotkl asi sedmi procent pracovních pozic. Dvě procenta lidí jsou ve výpovědní lhůtě a tři procenta si již znovu našla novou práci. Zbytek je buď na úřadech práce, nebo jde o zaměstnance pracující na dohodu, které společnosti více propouštěly už na jaře.

Další čtyři procenta lidí pak podle Dombrovského od začátku roku změnila práci dobrovolně. Fluktuace zaměstnanců je tak i při koronakrizi kolem jedné desetiny. Oficiální statistiky uvádějí ke konci září nezaměstnanost 3,8 procenta, což je celkem 277 tisíc lidí.

Jistota odstupného

Jinak to vidí většina zaměstnavatelských asociací. “Je to stejně rychlá a efektivní pomoc jako zrušení odvodů sociálního pojištění,” říká Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. Právě služby, restaurace a hotely zasáhl koronavirus na tržbách nejvíce. Snížení nákladů na odstupné a zrušení dvouměsíční výpovědní lhůty by pro tyto firmy znamenalo vítanou hotovost, již potřebují. Podle Prouzy návrh dává lidem jistotu, že o odstupné nepřijdou: “Řada firem na pokraji krachu raději zavře a lidé nedostanou nic.”

Příznivě se k návrhu staví i Hospodářská komora, která v minulosti neúspěšně navrhovala změny v zákoníku práce. Kromě výpovědi bez důvodu šlo o zkrácení výpovědní lhůty na jeden měsíc nebo jednodušší ukončování krátkodobých pracovních poměrů nepřesahujících dva roky.

Rezervovanější je Svaz průmyslu a dopravy, který zastupuje spíše větší firmy a pro HN nechtěl návrh komentovat.

Zatím není jasné, zda návrh projde v hospodářském výboru a především při závěrečném hlasování sněmovny. I kvůli tomu, že za ním stojí opoziční poslankyně. Zcela proti jsou koaliční ČSSD a komunisté, kteří menšinovou vládu vedenou ANO podporují. Jednotná není ani opozice. Rezervovanější je ODS, opatrní jsou Piráti − ti se ale nestaví jednoznačně proti. Chtějí však podle poslance Martina Jiránka tak zásadní zásah do pracovněprávních vztahů více analyzovat.

Zdroj: www.ihned.cz