Předdůchody podle Kalouska mohou pomoci vyřešit tíživou situaci lidí, kteří před blížícím se odchodem do důchodu přijdou o práci. Lidem, kteří se rozhodnou odejít do důchodu dřív s využitím předdůchodu, bude podle předlohy zdravotní pojištění platit stát. Nebudou mít také snížený starobní důchod. Žádost budou moci zájemci podat nejdříve pět let před nárokem na odchod do starobního důchodu. Budou však muset mít do té doby naspořeno v doplňkovém spořícím systému tolik peněz, aby měsíční výplata dosáhla třicet procent průměrné mzdy.

List Mladá fronta Dnes (MfD) ale upozornil, že předdůchody v praxi bude moci využít jen malé procento lidí. Aby člověk splnil stanovenou podmínku, musel by totiž mít při pětiletém pobírání předdůchodu naspořeno u penzijního fondu zhruba 450 tisíc korun. Třicet procent průměrné mzdy totiž odpovídá měsíční částce asi 7,5 tisíce korun. A takovou částku člověk podle výpočtu MfD uspoří při měsíčním vkladu dva tisíce korun a při konzervativním zhodnocení dvě procenta za patnáct let.

Na předdůchod by lidem podle návrhu měli přispívat zaměstnavatelé, a to v rámci doplňkového penzijního spoření. Žadatelé ale budou moct využít i jiné úspory. Návrh počítá s měsíčním vyplácením dávky, ovšem přerušení či pozastavení výplat nebude možné.

-pda-

Projde systém předdůchodů poslaneckou sněmovnou? A pomůže to řešit situaci s výplatou důchodů?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.